Пунарнава – най-добрият диуретик в Аюрведа

Какви са качествата на билката Пунарнава и какво е нейното приложение?

 

Билката, носеща името Пунарнава, е добре позната и широко използвана в аюрведичното лечение, заради голямата си палитра от полезни действия. Буквално означава „този, който подновява и подмладява тялото”. Това е пълзящо растение, което вирее предимно в Индия и Бразилия. Латинското му наименование е Boerhavia diffusa, а семейството, към което принадлежи, се нарича Nyctaginaceae. Пунарнава има малки месести листа, червеникаво-розови цветове и дава дребни кръгли плодове през зимата.

Всички части на билката Пунарнава са лечебни, но най-често се използват корените, листата и семената. В някои части на Индия дори свежите листа се готвят като зеленчук, сокът от пресните корени на растението се използва при лечение на астма, възпаления на пикочните пътища и бяло течение. Най-общо Пунарнава се използва в подкрепа на правилното функциониране на сърцето, черния дроб и бъбреците. Облекчава симптомите, свързани със задържане на течности от организма, подпомага здравословното регулиране на теглото, подходяща е при анемия и висок холестерол.

Пунарнава има диуретично, отхрачващо, противовъзпалително, имуномодулиращо, антидиабетно, хепатопротективно, аналгетично, антилимфопролиферативно, антифибринолитично, хемопротективно, адаптогенно, антиметастатично, антибактериално и антиоксидантно действие. В химическия му състав участват флавоноиди, алкалоиди, фитостероли и други ценни съединения.

Аюрведа разглежда Пунарнава като билка с лека и суха природа, горчиво- стипчив вкус и лют послевкус. Поради тези си качества, билката е изключително подходяща при повишена Кафа. Задържането на течности е един често срещан проблем при представителите на Кафа доша. Ето защо това прави приема на Пунарнава много подходящ при тези състояния. Тя често пъти бива включена в състава на аюрведични билкови комбинации, целящи намаляване на симптомите на Кафа. Повече за Кафа дисбаланс, може да прочетеш от тук.

При кои състояния е приложима билката Пунарнава?

&Пунарнава ускорява процеса на филтриране на бъбреците и премахва излишните течности и други отпадни продукти от тялото, поради своето диуретично действие.

&Билката насърчава здравето на черния дроб и жлъчката. Тя е средство, широко използвано в аюрведичното лечение за подмладяване и детоксикиране на този толкова важен орган. Тя е помощно вещество при лечението на жълтеница, хепатит, цироза, ниско производство на жлъчка.

&Подходяща е при дихателни проблеми, свързани с образуване на твърде много слуз по бронхиалните пътища, характерни при Кафа дисбаланс. Тя има способността да ги размеква и по този начин те стават лесни за извеждане от системата.

&Пунарнава е удачна билка при анемия. Тя участва в състава на много аюрведични формули, касаещи това състояние, но една от най-разпространените е Punarnava mandoor. Чрез нейното приложение се постига увеличаване на нивата на хемоглобина в кръвта. Повече за аюрведичния подход при състоянието анемия, може да прочетеш от тук.

&Пунарнава заедно с други аюрведични билки като расна и шунтхи се използва за лечение на отоци при състояния, характерни например за ревматоидния артрит. В такива случаи расна работи като аналгетик, шунтхи като детоксикиращ агент, а Пунарнава облекчава подуването.

&Билката работи като расаяна за цялото тяло, като го подмладява и прочиства. Това се дължи на способността на Пунарнава да промива ама (токсините) от организма и по този начин да изчиства всички дхатус (тъканите на тялото). Повече информация за расаяна – науката за подмладяването на тъканите в Аюрведа, може да прочетеш от тук.

&Пунарнава е много добър нерво-подмладяващ агент, който се прилага в случаи на ишиас, нервна слабост или дори паралитични състояния.

&Външно билката се прилага при различни панчакарма процедури под формата на компрес, като се третират болезнените и подути участъци от тялото. Тя може да участва в състава на отварите за някои клизми, които се предписват при детоксикация на дебелото черво и при метеоризъм.

&Пунарнава има лек слабителен ефект, поради което може да бъде приложена при различни стомашни проблеми, включително запек, който е най-често срещаният проблем на съвременния човек.

&Билката е приложима при различни очни заболявания като нощна слепота и конюнктивит. Използва се под формата на пресен сок, приготвен от корена на растението.

&Корените на Пунарнава помагат при заздравяването на раните, като действат пресушаващо на сълзенето от раната.

&Пунарнава успешно се прилага при наличие на глисти, малария, гонорея.

Как се приема билката Пунарнава?

Билката Пунарнава може да се приема под формата на пресен сок, като оптималната доза е 5-10 мл на ден. Също така широко разпространен вариант е под формата на прах, като дозата на ден е от 1 до 3 грама. Друг вариант на прием е като отвара (кашая – името за отвара в аюрведичната медицина). Оптималната доза за този вариант на прием е 50-100 мл на ден. Най-разпространеният и лесно достъпен вариант за България си остава таблетният. Подходящите дозировки са описани на опаковките на съответния производител.

Тук ще разгледаме някои конкретни примери за прием на билката:

&При астма – смесват се 3 грама прах от пунарнава с 500 мг куркума. Взима се от сместта на прах, два пъти на ден с хладка вода.

&При кашлица – приготвя се отвара от билката, като към нея се добавя черен пипер, който се оставя да ври заедно с нея. Приемат се 2-3 супени лъжици сутрин и вечер.

&При катаракта – прахът от корена на билката се смесва с малко топла вода, за да стане като паста, която се прилага като очна линия по дължина на окото.

&При зачервяване на очите – прахът от корена на билката се смесва с мед и се нанася като очна линия по дължината на окото.

&При бъбречни заболявания – приготвя се отвара от цялото растение и се приема 10-20 г от нея по два пъти на ден.

&При възпаление на пикочните пътища – приготвя се смес от 2 грама от корена на билката на прах, която се вари в мляко.

&При безсъние – приемат се 50-100 мл отвара преди сън. Осигурява спокоен сън.

&При артрити – отвара от билката се смесва с 1 грам джинджифил на прах и камфор. Приема се в продължение на 7 дни.

&При жълтеница – приемат се 10-20 грама сок от цялото растение с 2-4 грама бибитаки на прах, смесен в него. Бибитаки е една от трите съставки във формулата трифала. Повече за трифала, може да четеш от тук.

&При кожни проблеми – корена на билката се готви в гхии. Оставя се да престои и когато изстине, с маслото се третират засегнатите кожни участъци.

&При туберкулоза – 5-10 грама от корена на растението се готви с гхии с ориз, сок от грозде и мляко като консистенцията на супа. Приема се два пъти на ден по 1-2 чаени лъжички от сместта.

&За пречистване на кръвта и червата – в 100 мл рициново масло се задушават пресни корени на растението, нарязани на малки парченца, добавят се 5 зърна черен пипер. Всичко се разбърква добре и се оставя да къкри на слаб огън. Изстива и се приема на празен стомах около 1 ч.л. за възрастни и 1/2 ч.л. за малки деца. Да не се превишава дозата, защото това може да доведе до силно разстройство.

Освен в чистия си вариант, Пунарнава може да се използва и комбинирана с други ценни съставки и билки в много аюрведични формулировки. Например Punarnavadi Guggulu – използва се за лечение на подагра, ишиас, болки в гърба и кръста, Narayan Oil – използва се при лечението на много невромускулни и скелетно-мускулни заболявания, като артрит и невралгия, Sukumaram kashayam – предписва се при запек и менструални болки, Amritaprasha Ghrita – при парене, треска, нарушения при кървосъсирването, кашлица.

Преди да започнете да използвате която и да е форма на прием на Пунарнава, най-добре е да се консултирате с опитен аюрведичен доктор. Да не се приема от бременни жени и от хора, страдащи от тежки сърдечни заболявания.

 

С любов,

&&&



Ако ти е станало любопитно и темите, свързани с Аюрведа и йога са ти интересни, можеш да се включиш в месечния абонамент за статии и новини за предстоящи събития, директно на твоя email.

Абонирай се
октомври 9, 2016|Аюрведични билки|