Как с помощта на Аюрведа да придобием здрава и красива кожа?
Здравата и красива кожа е една от вечните тематики, към която всяка жена има нестихващ интерес. Дори с течение на възрастта начинът, по който изглежда кожата, сякаш се превръща в нещо важно и значително, за което си струва да се отдели повече време. Така или иначе годините не могат да бъдат спрени, но процесът на стареене може да бъде забавен чрез навременна, подходяща и редовна грижа.
Красивата кожа не е невъзможна мисия. За достигането й е необходим един холистичен подход, който включва балансирано хранене, прием на достатъчно течности, редовен сън, подходяща козметика, терапии и процедури за кожата, както и релаксиран подход към живота като цяло. Задачата не е от лесните, имайки предвид забързаните обороти на които живеем, но всеки опит за достигане на този баланс е крачка към по-доброто здраве, а оттам и към повече красота.
Именно такъв е подходът на Аюрведа, древната система за живот в равновесие, по отношение на поддържането на здрава и красива кожа. Тук на особена почит е идеята за разкриването на красотата отвътре навън чрез редовното прилагане на пречиствания с билки и масла. Така тъканите се обновяват и регенерират и получават импулс за нов живот. Приемът на подходяща храна според дошата и сезона, третирането на кожата със специални билкови пудри и масла, редовната медитация, са все методи, които тази древна наука използва.
Аюрведа различава три типа кожа според конституцията
1. Вата тип кожа
Вата е светла, суха и хладна. Ето защо кожата на представителите от този тип се отличават с тънка, деликатна, суха, с фини пори кожа, която при допир е хладна. Когато е извън равновесие, кожата им може да стане прекалено суха и груба, която е податлива на екземи или гъбични инфекции. Вата кожата е склонна към по-ранно образуване на бръчки, отколкото останалите типове, тъй като с възрастта така или иначе Вата има склонността да се увеличава, поради сухата си природа. Този тип кожа по-бързо губи блясъка и еластичността си, особено ако храносмилането не е в равновесие, което е често срещано явление при Вата. Тъй като това е най-податливата доша към психически стрес, не рядко неговите белези могат да се проявят в уморен и измъчен вид с посивяла и съсухрена кожа.
2. Питта тип кожа
Питта кожата е по-бледа или розова на цвят, мека, приятна на допир, със средна дебелина. Тези качества, заедно с русата или червена на цвят коса, както и склонността към образуване на лунички, описват много добре представителите на огнената доша Питта. Когато са извън равновесие, Питта типовете могат да страдат от кожни обриви, пъпки, акне, чернодробни петна или розацея. Питта кожата обикновено е по-чувствителна и при стрес реагира със силно зачервяване и обриви.
3. Кафа тип кожа
Кафа кожата е хладна на допир и е по-дебела, по-мека, по-мазна и гладка от другите два типа. Това е природата на самата Кафа доша, която се описва като мазна, влажна, масивна, стабилна. Хората от този тип са най-привилегированите по отношение на образуването на бръчки, тъй като кожата им до много късно остава гладка и обтегната, независимо от хода на времето. Когато е извън равновесие, Кафа кожата може да страда от прекомерно омазняване, разширени пори, черни точки, пъпки, влажни видове екзема и задържане на вода.
Аюрведични грижи за кожата според типа й
1. Вата тип кожа:
&Започни деня с чаша топла вода, в която е прясно изцеден сока на един лимон. Има изчистващо токсините действие. Подпомага редовното елиминиране
&Избягвай излагането на кожата на студено и ветровито време
&Спазвай Вата балансираща диета, която се фокусира предимно върху топла, сготвена течна и мазна храна, като супи и яхнии. Повече за Вата режима може да прочетеш от статията Аюрведа и вкусът
&Яж сладки и сочни плодове, които да осигуряват хидратация на кожата
&Особено полезни напитки са топлите чайове от джинджифил, женско биле, лайка
&Осигури си вътрешно омасляване на тялото, като към храната редовно използваш гхии – пречистено масло. Как да си го приготвиш може да прочетеш от статията Как да си направим пречистено масло – гхии?
&Наслади се на ежедневна Абхианга – самомасаж , като използваш сусамово масло, което има затоплящи качества. Как да си направиш тази терапия прочети от статията Абхианга – изкуството на самомасажа
&От маслата за лице може да използваш сусамово, арганово и авокадово
&Използвай нежни продукти за грижа за кожата, защото Вата тип кожа е фина и няма да толерира продукти с химически съставки
&Намери най-добрия за теб начин за успокояване на ума чрез медитация, пранаяма и релаксираща йога.
2. Питта тип кожа:
&Започни деня с чаша топла вода, в която сока на един лимон е прясно изцеден
&Да се избягва директното излагане на слънце и топлина
&Спазвай Питта балансираща диета, която не е прекалено пикантна, гореща, кисела или солена. Наблегни на зеленолистните зеленчуци
&Избягвай месото и алкохола, защото са изключително загряващи
&Предпочитай сочните и охлаждащи плодове като кокос, пъпеш и боровинки
&Пий повече вода. Добави и разхлаждащи напитки като сок от алое и розова вода. Разхлаждащи рецепти може да прочетеш от статията Алое Вера в помощ на неизчерпващата младост и свежест
&Когато готвиш, използвай подправките кориандър, кимион и копър. Ще се отразят благотворно върху огнената Питта
&Прави си ежедневна Абхианга с разхлаждащото кокосово масло
&За лицето от маслата освен кокосовото може да прилагаш чист зехтин
&Използвай природни продукти за грижа за кожата без химически съставки. Много добри за Питта кожата са продукти, в които има роза.
3. Кафа тип кожа
&Започни деня с чаша топла вода, в която е изцеден сок от един лимон
&Кафа тип кожата е по-склонна към натрупване на токсини, затова се препоръчва поне веднъж седмично да се прави ексфолираща маска
&Избягвай тежки, мазни, студени, сладки храни, както и пържените храни
&Спазвай Кафа балансираща диета, която набляга на горчиви и стипчиви зеленчуци, лютиви подправки като черен пипер и джинджифил, за да се стимулира храносмилателния огън
&Пий чай от сух джинджифил за подобряване на храносмилането
&Практикувай ежедневно някакъв по-активен спорт за засилване на кръвообращението.
Разкрасяващи кожата аюрведични рецепти
Сух билков ексфолиант за цялото тяло
Представлява прах от различни видове ядкови и/или бобови брашна в комбинация от билки, смлени на прах, подбрани в зависимост от типа кожа. Обикновено в състава му влиза оризово брашно или брашно от нахут, които са меки и не дразнят кожата.
Масажирането на тялото с тази смес стимулира движението на лимфата, насърчава кръвообращението, придава сила и тонус на тъканите на тялото, заздравява и почиства кожата. Тази практика е много полезна и ободряваща, предимно за Кафа типовете, които значително се нуждаят от подобна стимулация. Също така тази пудра има способността да премахва излишната мазнина от кожата и е прекрасно средство за отстраняване на излишното масло след Абхианга.
За да внесат охлаждащи качества в тази смес, Питта типовете биха могли да добавят прах от сушени рози, както и прах от сандалово дърво. Повече за качествата на сандаловото дърво може да прочетеш от статията Как да се насладим на ползите от сандаловото дърво? Други възможни добавки към сухата смес биха могли да бъдат куркума на прах, билката манджища, овесеното брашно, шипковото и бадемовото брашно, както и други прахообразни цветя и глини.
Важно е да се отбележи, че масажирането с подобна суха прах не е препоръчително при възрастни, хора със силна тревожност и изтощение, както и хора със сериозен Вата дисбаланс, тъй като сухата и груба природа на сместа ще засили още повече повишената Вата доша.
Рецепта:
1 част зърнено брашно
1 част бобово брашно
1 част билкови прахове
Инструкции:
Намокри кожата с топла вода. Вземи достатъчно количество от сухата смес и с леки масажни движения я нанеси върху цялото тяло, като започнеш от горе надолу. Когато приключиш, изплакни с топла вода. Ако си с Кафа или Питта тип кожа, може да използваш този ексфолиант вместо сапун.
Аюрведични маски за лице
Базова аюрведична маска:
2 супени лъжици брашно от нахут
1/4 чаена лъжичка прах от трифала
1/8 чаена лъжичка куркума
1/4 чаена лъжичка сушени листа от нийм или листа от мента
За Вата тип кожа: намачкай 1-2 супени лъжици узряло авокадо и ги добави към базовата маска.
За Питта тип кожа: настържи на много ситно 1-2 супени лъжици краставица и ги добави към базовата маска.
За Кафа тип кожа: намачкай 1-2 супени лъжици узряла папая и добави към базовата маска.
Нанеси върху чиста кожа 1-2 пъти седмично в продължение на 5-10 минути и изплакни.
Аюрведична маска за суха кожа:
2 супени лъжици кисело мляко
1/8 ч.л. манджища на прах
1 ч.л. сусамово масло
2-3 капки глицерин
Нанеси върху чиста кожа 1-2 пъти седмично в продължение на 5-10 минути и изплакни.
Аюрведична маска за нормална кожа:
2 супени лъжици овесено брашно
1/2 праскова, намачкана на пюре
1 чаена лъжица мед
1 чаена лъжица тулси на прах
Нанеси върху чиста кожа 1-2 пъти седмично в продължение на 5-10 минути и изплакни.
Аюрведична маска за мазна кожа:
2 супени лъжици сандалово дърво на прах
1 супена лъжица роза на прах
1/2 супена лъжица хума
2 супени лъжици розова вода
Нанеси върху чиста кожа 1-2 пъти седмично в продължение на 5-10 минути и изплакни.
Аюрведична маска при акне:
1 чаена лъжица нийм на прах
1 чаена лъжица тулси на прах
1 чаена лъжица сандалово дърво
2 супени лъжици розова вода
1/4 куркума
Нанеси върху чиста кожа 1-2 пъти седмично в продължение на 5-10 минути и изплакни.
Аюрведична маска за блестяща кожа:
2 супени лъжици брашно от оранжева леща
1 чаена лъжица гхии
1 чаена лъжица прясно мляко
Нанеси върху чиста кожа 1-2 пъти седмично в продължение на 5-10 минути и изплакни.
Приятно разкрасяване!
С любов,
&&&
Ако ти е станало любопитно и темите, свързани с Аюрведа и йога са ти интересни, можеш да се включиш в месечния абонамент за статии и новини за предстоящи събития, директно на твоя email.
Абонирай се