Най-добрите аюрведични подправки за Питта доша

Кои са най-подходящите подправки според Аюрведа за представителите на Питта доша?

 

Питта е една от трите фини енергии, наред с Вата и Кафа, които определят нашата психо-физическа конституция, наречена доша. Хората, притежаващи повече Питта в природата си, физически обикновено могат да се опишат по следния начин – средни на ръст и тегло, добре изразена мускулатура, понякога имат ярко червена коса, нерядко са плешиви, луничките също са отличителен белег, кожата им е светла и реагира със зачервяване, когато се изложи на слънце. Питта представителите имат отлично храносмилане, което ги кара да вярват, че могат да консумират всякаква храна. Стават раздразнителни, когато пропуснат хранене. Те спят спокойно за кратки периоди от време и имат силно желание за секс. Когато са в баланс, имат лъскава кожа, перфектно храносмилане, изобилие от енергия и силен апетит.

В емоционален план хората с доминираща Питта имат силен интелект и невероятна способност за концентрация. Те са склонни непрекъснато да бързат и да се състезават с някого или нещо, както и да подхранват твърде високи амбиции. Когато са в равновесие, те са добри политици, бизнесмени, учители, лектори, оратори. Те са точни, с остър ум, директни, дори нерядко и прями. Когато са извън баланс, те стават изключително сприхави, нападателни, избухливи, ревниви и нетолерантни. Особено много тези състояния се засилват през лятото, когато Питта енергията в пространството е засилена и когато в системата навлизат твърде загряващи субстанции. Пълният текст за характеристиките на Питта дисбаланса може да прочетеш тук.

В Аюрведа храната и подправките заемат свещено място за връщането ни в баланс и за поддържане на здравето ни като цяло. Познавайки своята конституция, можем да изберем най-подходящите плодове, зеленчуци, варива и подправки. Вече разгледахме природата на зеленчуците и кои са най-удачните избори за трите доши – Вата, Питта и Кафа. Пълният текст на статията може да прочетеш тук. Подправките са неразделна част както от аюрведичното хранене, така и от аюрведичната медицина. Освен, че правят храната по-вкусна, питателна, по-лесно усвояема и значително подобряват храносмилането, повечето подправки имат и специфични лечебни качества, приложими при различни болестни състояния.

Имайки предвид горещата природа на Питта и по принцип добрите й способности за храносмилане, можем да отбележим, че тя няма нужда от чак толкова загряващи подправки, както Вата доша. Въпреки това, за да се поддържа тази способност, е добре от време на време да се добавят пресен джинджифил и резене към храната. Повече за тях може да прочетеш тук. Подправките, най-удачни за Питта, са тези, които имат охлаждащо действие и, разбира се, тези, поддържащи храносмилането добро. Ето и някои от тях.

Кимион

Най-добрите аюрведични подправки за Питта доша

Кимионът е ароматно семе, което има люто-горчив вкус, охлаждащо действие и лют послевкус. Латинското му име е Cuminum Cyminum и принадлежи на семейство Сенникоцветни. В Индия го наричат Jeera. Подходящ е и за трите доши, тъй като поддържа доброто храносмилане и усвояване на минералите в червата. Облекчава газовете и има лек болкоуспокояващ ефект. Има способността да пречиства кръвта. Действа добре върху женската репродуктивна система чрез намаляване на възпаленията на матката. Способства за увеличаването на производството на мляко при кърмещи майки. Действа като афродизиак. Подобрява състоянието на кожата и намалява сърбежа при обриви.

При повишена температура се прави смес от равни части кимион, кориандър и резене. Запарва се 1 чаена лъжичка от сместа в чаша гореща вода. Прецежда се и се изпива. При стомашни болки се сдъвква добре 1/3 чаена лъжичка кимион на прах с по щипка асафетида и каменна сол и след това се приема чаша топла вода. При гадене и стомашно разтройство в чаша гореща вода се запарва 1 чаена лъжичка семена от кимион и щипка индийско орехче. Престоява 10 минути, прецежда се и се изпива.

При менструални болки семена на кимион се запичат в сух тиган. Сдъвква се внимателно и бавно 1 лъжица от печените семена и след това се изпива 1 чаена лъжица сок от алое вера. При болки в тялото се прави паста от смлени семена от кимион и вода и се обработва болезнения участък с нея. При лош дъх и афти се прави отвара от кимион, охлажда се и се добавя щипка кардамон. С тази отвара се прави гаргара. За укрепване на венците и предотвратяване на кървенето се запичат на сух тиган семената на кимиона, смилат се на фин прах, добавя се каменна сол и с този прах се масажират венците.

Кориандър

Най-добрите аюрведични подправки за Питта доша

Кориандърът е сладък, стипчив и охлаждащ, със сладък послевкус. Ботаническото му име е Coriandrum sativum. Другото му популярно име е Cilantro. Подходящ е и за трите доши. Притежава добри храносмилателни свойства, понижава температурата и има добър диуретичен ефект. Кориандърът също така стимулира апетита, облекчава чревните спазми, облекчава жаждата, действа добре при кожни заболявания, повдига духа.

Семената на кориандъра са отлично средство за насърчаване на храносмилането, тъй като засилват агни (храносмилателния огън), без да влошават киселинността в стомаха, което ги прави идеални за Питта. Те безопасно се използват, когато има възпаление в храносмилателната система и агни се нуждае от укрепване. Предписват се при синдром на раздразненото черво и колики. При всякакви проблеми с храносмилането се приема запарка от 1 чаена чаша вода с 1 чаена лъжица смес от кимион, кориандър и резене. Семената се запарват за 10 минути.

При изострени Питта състояния като обриви, копривна треска или гадене се приема чаша горещо мляко с по 1 лъжичка кориандър, 1/2 чаена лъжичка кимион, 1 чаена лъжичка натурална захар. При парене в уретрата или прекомерна жажда в 1 чаша вряща вода се добавя 1 чаена лъжичка кориандър, 1/2 чаена лъжичка амалаки и 1/2 чаена лъжичка натурална захар. Сместа се оставя да престои една нощ и на сутринта се изпива на гладно. При треска се приема запарка от 1/2 чаена лъжичка кориандър, 1/2 чаена лъжичка канела, 1/4 чаена лъжичка джинджифил в чаша гореща вода.

Джоджен

Най-добрите аюрведични подправки за Питта доша

Латинското наименование на джоджена е Mentha spicata или Mentha viridis, още известна като Spearmint. Аюрведа го оценявя като билка и подправка със сладък вкус, охлаждащо действие и лют послевкус. Успокоява Питта, заради охлаждащото си действие и сладкия си вкус. Има изключително добро въздействие върху храносмилателната система и се прилага при всякакви раздранения, газове, гадене и повръщане. Джодженът също така се прилага успешно при регулиране на хормоните, както и при болезнена менструация, главоболие, възпалени венци, зъбобол, гастрит, болки в жлъчката, гъбички.

При гадене се прави запарка за половин час от една лъжица сух джоджен в чаша гореща вода. След прецеждане джодженовата запарка се приема на глътки през произволен интервал от време. Може да се приема като лек дори от бременни жени.При повръщане джодженът се комбинира с по 50 грама от следните билки: жълт кантарион, жълт равнец, бяло подъбиче, лайка, маточина. От тази смес се взимат две пълни лъжици и се поставя да ври на тих огън в половин литър вода. След десет минути се маха от котлона, кисне за още десет минути и се прецежда. Неколкократно се пият по 75 мл.

При болки в жлъчката се прави отвара от равни части джоджен и мащерка – по лъжица на половин литър вода. Сваряват се за пет минути, прецеждат се, добавя се лъжичка сок от лимон и две малки лъжички мед. При гастрит лечебният джоджен помага както под формата на чай, така и под формата на спиртен извлек. Към чая от джоджен се добавя и лъжичка копър. Приемат се по две чаши на ден преди хранене. Извлекът от джоджен се приготвя като в два литра и половина не много силна ракия се поставя нарязана на ситно връзка джоджен и килограм захар. Оставя се буркана да престои на слънце за 40 дни като ежедневно се разклаща. От готовата настойка се пие по лъжица трикратно половин час преди хранене.

Мента

Най-добрите аюрведични подправки за Питта доша

Латинското наименование на ментата е Mentha piperita, известна още с името си Peppermint. Тя има много сходни качества с тези на джоджена. Също има охлаждаща природа и е много добра за храносмилателната система, успокоява болките в стомаха, действа охлаждащо на кожата и успокоява обриви, акне и сърбеж, използва се при ухапвания от насекоми, помага за премахване на токсините от тялото, действа като много добър пречистващ кръвта агент, помага при избелване на зъбите и се бори с лошия дъх.

Може да се използват свежите листа за запарка, чай или да се добавят в края на готвенето, за да се запази свежия им аромат. По-силни качества и въздействие притежава маслото от мента. То е много ефективно при главоболие, като се втрива около слепоочията и носа. При кашлица и други респираторни заболявания отпушва задръстванията на носа, гърлото, бронхите и белите дробове. Също така то е известно със силните си антибактериални качества поради наличието на ментол, който помага в борбата срещу вредните бактерии като салмонела, ешерихия коли и стафилококи.

Маслото от мента е освежаващо, охлаждащо и успокояващо ума. Вдишването на аромата на това масло може да помогне за подобряване на паметта и концентрацията. 3 до 4 капки ментово масло, смесени със сусамово масло, могат да действат като ефикасно масажно масло за повишаване на умствената сила, за намаляване на стреса, умората и тревожността. То също така помага при лечение на гняв, умствено натоварване, объркване, нервност, сърцебиене, виене на свят и депресия.

Естрагон

Най-добрите аюрведични подправки за Питта доша

Латинското наименование на естрагона е Artemisia Dracunculus, известено ще като Tarragon. Той има сладък вкус, охлаждащо действие и сладък послевкус, което го прави идеален за Питта. Има антиоксидантни свойства, стимулира апетита, подпомага храносмилането, добро средство е при анорексия, диспепсия, метеоризъм, и хълцане, има успокояващо действие, подобрява зрението, укрепва сърцето, подходящ е при зъбобол, лекува хиперактивност и безсъние. Обикновено се използват пресните листа и стебла на билката, а в аюрведичната медицина се използва и етерично масло от естрагон.

При зъбобол и възпаление на венците се дъвчат пресните листа от билката, която съдържа високи нива на съединението евгенол. Това е същото болкоуспокояващо съединение, съдържащо се в карамфиловото масло. Естрагонът също така се слави и като храносмилателен тоник, защото спомага за производството на жлъчката от черния дроб. Той облекчава проблемите на хрансмилателната система, като разстроен стомах, раздразени черва и диспепсия, помага при избавянето от глисти.

С любов,

&&&



Ако ти е станало любопитно и темите, свързани с Аюрведа и йога са ти интересни, можеш да се включиш в месечния абонамент за статии и новини за предстоящи събития, директно на твоя email.

Абонирай се