Кои са най-подходящите подправки според Аюрведа за представителите на Вата доша?
Вата е една от трите фини енергии, наред с Питта и Кафа, които определят нашата психо-физическа конституция, наречена доша. Представителите на Вата доша са слаби хора с фина костна структура, изпъкнали стави, слабо развита мускулатура, високи или ниски на ръст, със суха кожа и коса, сухи и чупливи нокти, променлив апетит, лошо храносмилане, констипация, студени крайници, потят се малко и отделят малко количество урина, творчески, будни, страхливи, нервни, неспокойни, непостоянни, лесно се изморяват. Когато са в дисбаланс кожата им става много суха, храносмилането им се затруднява, лесно образуват газове, стават страхливи, неспокойни и често страдат от безсъние. Пълният текст за Вата дисбаланс, може да прочетеш от тук.
В Аюрведа храната и подправките заемат свещено място за връщането ни в баланс и за поддържане на здравето ни като цяло. Познавайки своята конституция, можем да изберем най-подходящите плодове, зеленчуци, варива и подправки. В миналата статия разгледахме природата на зеленчуците и кои са най-удачните избори за трите доши – Вата, Питта и Кафа. Пълният текст на статията може да прочетеш тук. Подправките са неразделна част както от аюрведичното хранене, така и от аюрведичната медицина. Освен, че правят храната по-вкусна, питателна, по-лесно усвояема и значително подобряват храносмилането, повечето подправки имат и специфични лечебни качества, приложими при различни болестни състояния. Ето кои са петте подправки, най-подходящи за Вата доша и нейните състояния на дисбаланс.
Аджвайн
Аджвайн е люта и загряваща подправка с лют послевкус, има остра и проникваща природа. Освен за Вата е подходяща и за Кафа, но трябва да се избягва от Питта, заради твърде загряващите си качества. Латинското й название е Carum copticum. Тя има вкус, наподобяващ този на мащерката или чубрицата, заради съдържанието си на ароматното масло, наречено тимол. Семената на аджвайна са малки, сиво-зеленикави на цвят и имат доста остър аромат, особено ако се приемат сурови. Тази подправка е известна със способността си да облекчава газовете и подуването на корема, които са едни от най-често срещаните симптоми при Вата дисбаланс. При остри коремни болки и стомашни неразположения може да се сдъвче 1/2 чаена лъжичка аджвайн с щипка сол и после да се изпие чаша топла вода, а при гадене и повръщане да се сдъвче 1/2 чаена лъжичка аджвайн с 1 карамфил и да се изпие чаша топла вода след това.
Освен, че е добра за храносмилателната система, тази подправка има и други полезни въздействия при редица състояния. Като стимулант, тя увеличава вътрешната топлина, засилва обмяната на веществата и кръвообращението. Тя способства за увеличаване на изпотяването и изхвърлянето на токсините през кожата. Тя има и отхрачващ ефект, като по този начин лекува кашлицата и насърчаване изхвърлянето на храчки и слуз от белите дробове. Като диуретик, насърчава дейността на бъбреците и пикочния мехур, стимулира уринирането и спомага за по-лесното изхвърляне на камъчета и песъчинки от уриналния тракт.
Д-р Васант Лад предлага конкретни рецепти с аджвайн при следните състояния. При кашлица и Кафа тип настинка с температура се приема запарка в 1 чаена чаша гореща вода от 1/2 чаена лъжичка аджвайн, 1/4 чаена лъжичка пипли и 1/2 чаена лъжичка маково семе. Отварата се приема два пъти на ден. При остро възпаление на гърлото и кашлица се сдъвква 1/2 чаена лъжичка аджвайн и се изпива една чаена чаша топла вода. При глисти се приема смес от 1/4 чаена лъжичка аджвайн и 1/2 чаена лъжичка виданга след хранене, три пъти на ден в продължение на две седмици.
Асафетида
Асафетида представлява смолата на растение, има лют, горчив и стипчив вкус, загряващо действие и лют послевкус. Освен, че е една от най-добрите подправки за Вата, действа добре и на Кафа, но трябва да се избягва от Питта. Нейното латинско име е Ferula narthex. В Индия е известна като хинг. По-често е разпространена под формата на прах, обикновено примесен с гума гуар. Хинг е най-мощното средство против газове – половин чаена лъжичка на прах се разтваря в чаша топла вода и се пие на празен стомах. Асафетида подобрява храносмилането и облекчава състоянията при разстроен стомах, глисти, метеоризъм, синдром на раздразненото черво, тумори в коремната кухина, запек. Също така подпомага лечението на някои заболявания на женската полова система. Наличието на противовъзпалителни съединения в тази подправка я правят подходяща при менструални болки, нередовна менструация и аменорея. Отделно от това, тя помага при лечението и ускорява възстановяването при бяло течение и инфекции в следствие на кандида.
Асафетида се използва и при разстройства на дихателните пътища. В качеството си на мощен респираторен стимулант, тя подпомага отделянето на храчки и по този начин съдейства за облекчаване на задръстванията в гърдите. При суха кашлица, магарешка кашлица и бронхит, може да се консумира смес от асафетида, мед и джинджифил. Асафетида играе роля и при контрола на високото кръвно налягане. Тя съдържа кумарини – съединения, които предотвратяват образуването на кръвни съсиреци. Действа понижаващо на нивата на холестерола в кръвта. Известна е и като болкоуспокояващо средство при главоболие и мигрена – смесва се една щипка асафетида на прах с чаша топла вода и се изпива преди лягане. При зъбобол и възпалени венци се прави гъста паста от хинг с лимонов сок и се прилага върху засегнатата област.
Най-добрият начин за използване на тази подправка е да се добавя по време на готвене, особено на бобови култури и зеленчуци, предизвикващи образуването на газове. Друг начин за използването й е като добавка във вкусната напитка ласи, наподобяваща айрян с подправки, която може да се приема след хранене за подобряване на храносмилането. Предозирането с асафетида може да предизвика усещане за парене и да влоши гастритните болки. Да не се използва прекомерно по време на цикъл, тъй като има разреждащ кръвта ефект, поради което може да забави кръвосъсирването. Да се избягва по време на бременност.
Джинджифил
Пресният джинджифил е тридошов продукт, но заради подобряващите храносмилането качества е една от най-подходящите подправки за Вата. Той е лют и загряващ със сладък послевкус. Сухият джинджифил също е лют и загряващ, но има лют послевкус. Освен, че подобрява храносмилането и засилва Агни, джинджифилът облекчава подуването на корема, газовете, констипацията, коремните колики, болките при менструални крампи, подобрява вкуса, почиства езика от бялото покритие, характерно при повишена ама (токсини), действа като сърдечен тоник, полезен е при лечение на астма и хронични респираторни заболявания, облекчава подуванията и отоците, действа противовъзпалително, полезен е при кашлица и простуда, облекчава повръщането и може да намали хълцането.
Джинджифилът е мощно средство при лечение на Вата храносмилателни проблеми. Той подобрява и трите фази, през които преминава храната – храносмилане, усвояване и елиминиране. За подобряване на апетита може да се приема 15-20 минути преди хранене 1/2 чаена лъжичка настърган пресен джинджифил с щипка сол. За подобряване на храносмилането може да се приема запарка от пресен джинджифил след хранене. Хората със студени ръце и крака могат да пият чай от джинджифил или да дъвчат парченце пресен корен или захаросан джинджифил, за да внесат топлина в системата, което ще доведе до подобряване на кръвообращението.
При хора с остеоартрит или ревматоиден артрит редовното консумиране на джинджифил може да помогне за намаляване на нивата на болка и отоците. Той съдържа специфични съединения, имащи способността да се свързват с човешките серотонинови рецептори, което води до облекчаване на тревожността и безсънието. Джинджифилът е ефективно средство за предотвратяване на симптомите на морска болест, включително гадене, виене на свят и повръщане. Малки дози от него също могат да помогнат за облекчаване на гадене и повръщане, свързано с бременност, без нежелани странични ефекти.
Ето и предложенията на д-р Васант Лад за употребата на джинджифил при някои състояния. За подпомагане на храносмилането, облекчаване на газовете и болките в долната част на корема след хранене се приема смес от по една чаена лъжичка сок от пресен джинжифил и лайм. При гадене и повръщане се приема смес от по една чаена лъжичка сок от пресен джинджифил и сок от пресен лук. При настинка, кашлица и конгестия се приема чай от по една чаена лъжичка канела, сух джинджифил и фенел. За по-лесно преодоляване на часовата разлика един час преди полета се приема капсула джинджифил на прах с топла вода.
Индийско орехче
Индийското орехче е сладко, стипчиво, лютиво и загряващо с лют послевкус. Ботаническото му наименование е Myristica fragrans и принадлежи към семейството Myristicaceae. Тази подправка има приятна миризма и подобрява вкуса на храната, като и процеса на храносмилане. Освен като подправка се прилага и като лекарство при различни състояния – при безсъние, кашлица, възпаления, болка. При безсъние, депресия и раздразнителност индийско орехче на прах се смесва с прясно изцеден сок от амла. Друг вариант е да се смеси с топло мляко и други подправки и да се приема вечер преди лягане. Пълната рецепта за топло мляко за добър сън виж тук.
При дехидратация, причинена от диария и повръщане, половин индийско орехче се вари в 1 литър вода. Тази отвара се прави на дози от 15 грама и се приема с кокосова вода. При течащ нос се приготвя паста от краве мляко и 75 мг индийско орехче на прах, която се прилага на носа и челото. При ревматизъм, ишиас, невралгия индийско орехче на прах се запържва в сусамово масло, докато маслото покафенее. Нанася се върху засегнатите части. При диария 2-3 пъти на ден се изяжда една трета чаена лъжичка индийско орехче, смесено с една чаена лъжичка гхии. При гадене и сутрешно прилошаване по време на бременност в топло мляко се добавят по щипка индийско орехче и кардамон.
Ако индийското орехче се приема в нормални дози, няма странични ефекти. Но при употребата му в големи дози може да се предизвикат някои халюциногенни състояния и дори епилептични гърчове, заради силната стимулация на кората на мозъка.
Резене
Резене са семената на копъра. Те са сладки, стипчиви, охлаждащи и са със сладък послевкус. Имат мазна природа. Резеното успокоява и трите доши – Вата, Питта и Кафа. Това е най-благата подправка в Аюрведа. Заради доброто си въздействие върху храносмилателната система и способността си да увеличава Агни е много удачен за Вата, въпреки охлаждащата си природа. Неговото научно наименование е Foeniculum vulgare. Дъвченето на семена от копър след хранене е често срещана практика в Индия. Освен, че подобряват храносмилането, действат и като освежител на дъха.
Семената на копъра са удачни и при запек, респираторни проблеми, проблеми с очите, колики, менструални смущения, анемия, диария и метеоризъм. Резенето съдържа антиоксиданти, витамини, минерали и диетични фибри. Диетичните фибри свързват жлъчните соли, които са произведени от холестерола, и това намалява тяхното повторно поглъщане в дебелото черво, което води до понижаване на лошия холестерол.
Като диуретик, резенето помага за премахване на токсични вещества от организма и спомага за намаляване на симптомите при ревматизъм и подуване. Някои съставки на етеричните масла в семената на копъра са стимуланти, насърчаващи секрецията на храносмилателните и стомашните сокове, намаляват възпалението на стомаха и червата, подпомагат правилното усвояване на хранителните вещества от храната. Тази подправка има антиспастични свойства, облекчава чревни спазми и колики.
При настинки се приема чаша чай от половин чаена лъжичка резене на прах с щипка захар. При висока температура се приема една чаша гроздов сок с по половин лъчичка резене на прах и кимион на прах. При газове след хранене се дъвче смес от равни части от семена на копър, кимион и целина и се поглъща с топла вода. За пречистване на кръвта се консумират шепа сурови семена от копър сутрин и вечер. За случаи на топлинен удар, накиснете шепа семена от копър във вода за една нощ. Прецежда се и се добавя щипка минерална сол преди пиене.
За кърмещи майки, които се нуждаят от повече кърма – вари се половин литър вода и се добавят 2 супени лъжици семена от копър. Оставя се да изстине, след което се прецежда и се добавя половин чаена лъжичка суров мед. Пие се по 2 – 3 чаши дневно. Може да се взима в умерено количество и по време на бременност, за да внесе повече благост в околоплодните води. Да не се приема в прекомерно количество в този период, защото може да стимулира твърде много матката.
С любов,
Снимки: www.ezyshine.com, www.thehealthsite.com, www.nutritionsecrets.com, bembu.com, thepicantekitchen.co.uk
&&&
Ако ти е станало любопитно и темите, свързани с Аюрведа и йога са ти интересни, можеш да се включиш в месечния абонамент за статии и новини за предстоящи събития, директно на твоя email.
Абонирай се