Амла – най-добрият антиоксидант в Аюрведа

Как да се възползваме от чудните качества на Амла?

Амла или Амалаки е името на дърво с кисели плодове, използвано в аюрведичната и други азиатски лечебни медицини от хиляди години. Нарича се още индийско цариградско грозде, като е известно предимно с високото си съдържание на витамин С. Ботаническото му име е Emblica Officinalis и произхожда от семейство Euphorbiaceae.

Амла буквално означава „кисел“, а други санскритски имена го определят като „майка“, „медицинска сестра“, „безсмъртие”. Всички те говорят за огромния капацитет за изцеление, който плодовете на това свещено дърво носят. Използват се плодовете, семената, листата и кората, но най-мощно въздействие имат плодовете.

Дървото Амла вирее в мокри, залесени, хълмисти райони на индийския субконтинент. Плодовете му узряват през есента и могат да се консумират директно пресни. Имат питателни свойства, но много кисел вкус. Сокът от тях е с изключително ценни качества. Сушените плодове също могат да се консумират директно. Стрити на прах те участват в много важни билкови аюрведични формули.

Аюрведа разглежда Амла като агент със сладък вкус и охлаждащо действие. Оказва благотворно влияние върху всички тъкани. Въздейства стягащо, анаболно, антибактериално, отхрачващо, спазмолитично, антиоксидантно, противовирусно, диуретично, газогонно, слабително и имуномодулиращо.

 

Ползи за здравето от приема на Амла

Амла е един от най-богатите източници на витамин С в растителното царство. В 100 грама продукт се съдържат около 720 до 920 мг витамин С. Консумират се целите плодове, които са лесно усвояеми от човешкото тяло. Витамин С в плодовете на Амла е много устойчив, тъй като е свързан с танини, които го предпазват от унищожение от топлината и светлината.

Плодът Амла подпомага процесите в храносмилателната система. Редовната му употреба засилва храносмилането, абсорбцията и усвояването на храната. Амла подобрява действието на всичките 13 вида храносмилателен огън – Агни. Въздействието на Амла върху храносмилането е по-бавно и деликатно в сравнение с джинджифила и други стимулиращи храносмилането билки, което го прави подходящ за прием и от представителите на Питта. Също така Амла подобрява усвояването на желязото от хранителните вещества.

Амла има способността да поддържа здравословни нива на стомашните киселини. Подобрява храносмилането, но не загрява тялото, което го прави идеален за успокояване на хиперацидитет. В този случай винаги трябва да се приема с храна.

Поддържа черния дроб чист. Подпомага пречистването на раса дату – плазмата и ракта дату – кръвта, които са пряко свързани с работата на черния дроб. Плодовете на Амла също така поддържат нивата на холестерола в нормални граници.

Поддържа сърдечно-съдовата система. Може да въздейства понякога като сърдечен стимулант, затова ако са налице сърдечни заболявания, преди да се започне да се приема е добре да се направи консултация с аюрведичен лекар.

Поддържа белите дробове в добро състояние, поради способността му да балансира Кафа доша, чието основно седалище е именно там. Също така Амла има успокояващо действие върху Слешака Кафа, която участва в балансирането на влагата в белите дробове.

Активизира Апана Ваю – една от петте поддоши на Вата, която отговаря за изхвърлянето на отпадните продукти от тялото. Ето защо Амла е много добро средство при констипация.

Амла поддържа здрава репродуктивната системи и на мъжете и на жените, повишава плодовитостта и възможността за зачеване, подхранва матката и е изключително добра грижа за женското здраве, особено при наличие на менструални крампи.

Амла е едно от най-често предписваните аюрведични лекарства при диабет, тъй като съдържа хром, който играе важна роля при секретирането на хормона инсулин, отговорен за нивата на кръвната захар.

Поддържа кожата, като подпомага нейното овлажняване, почиства я от токсини, поддържа устойчивостта й срещу бактериални инфекции, подобрява блясъка й и придава свеж и чист тен.

Амла увеличава абсорбцията на калций, създавайки по този начин по-здрави кости, зъби, нокти и коса. Той също така помага за поддържането на цвета на косата и забавя преждевременното побеляване. Поддържа здравината на космените фоликули и по този начин предпазва от косопад.

Амла действа като охлаждаща течност за тялото. Въпреки, че е подходящ за всички сезони и доши, най-добро въздействие има през лятото, когато Питта е доста активна. Това е най-добрата Расаяна за Питта. Повече за Расаяна може да прочетеш от статията Расаяна – науката за подмладяването в Аюрведа.

Амла е един от най-добрите антиоксиданти, борейки се успешно със свободните радикали в тялото, като по този начин намалява стареенето. Поддържа добрата регенерация на клетките, увеличава енергията и премахва умората.

Поддържа очите здрави. Амла е най-добрата Расаяна за очите, засилвайки Алочака Питта – поддоша на Питта, отговорна за зрението и очите.

Поддържа мозъка и психичното здраве, поддържа нервната система и укрепва сетивата.

 

Противопоказания и странични ефекти

Прекомерната употреба на пресните плодове на Амла, подобно на цитрусовите, може да провокира ерозирането на зъбния емайл.

Тъй като Амла е кисела храна, не бива да се смесва с мляко, защото ще се пресече. Ето защо е добре да се остави някакво време между двата продукта.

Амла трябва да се избягва в случаи на висока Aма (токсичност) или когато Кафа е особено повишена, тъй като охлаждащата му природа може да влоши тези състояния.

Амла е мощен стимулант на сърдечносъдовата система и макар проучванията да не посочват отрицателни данни за употребата му от хора, страдащи от сърдечни проблеми, е добре те да се консултират с аюрведичен лекар по темата.

 

Начини за прием на Амла

Амла е една от основните съставки в най-широко разпространената аюрведична формула, нарчена Трифала. Буквално означава „три плода“ и включва равни части Амалаки, Бибитаки и Харитаки. Използва се предимно за поддържане на храносмилателната система. Трифала има дълбоко подхранващо и почистващо действие на всички тъкани и е много ефективна при различни детоксикиращи програми. Обикновено се приема с топла вода преди лягане под формата на таблетки или прах. Ако има ясни признаци на излишна топлина и възпаление в храносмилателния тракт, тогава Амла може да се приеме самостоятелно. Повече за Трифала може да прочетеш от статията Трифала – балансираща аюрведична формула за детоксикация и подмладяване.

Амла е една от базовите съставки на питателния конфитюр Шаванпраш, който има изключително добро въздействие върху имунната система. Основата му е направена от пресни плодове от Амла и са добавени редица ценни билки, пречистено масло – гхии, сусамово масло, захар и/или мед. Шаванпраш също така укрепва Вата, подхранва репродуктивните тъкани, подпомага елиминирането на Aма (токсините) и изгражда Оджас – финият имунитет, показател за здравето ни като цяло. Шаванпраш се приема сутрин с топла вода или разтворен в топло мляко.

Плодовете на дървото Амла могат да се прилагат самостоятелно под формата на прах. Подобно на Трифала, Амла може да се приема на прах, разтворен в топла вода. В някои случаи може да е смесен с гхии или мед в зависимост от това на кой орган или тъкан е необходимо да се повлияе. Типичната доза на Амла на прах е 1/4 – 1/2 чаена лъжичка, веднъж или два пъти дневно или както е указано от аюрведичен лекар. Трябва да се отбележи, че има два вида Амла на прах – едната е за вътрешна употреба, а другата е за козметични цели.

Амла може да се приема и под формата на таблетки. Това е най-удачният вариант за хора, които често пътуват или не харесват вкуса на билката. Типичната доза е една до две таблетки, веднъж или два пъти дневно или както е указано от аюрведичен лекар.

 

Рецепти с Амла за козметични цели

Ексфолиант за лице с Амла – смеси 2 чаени лъжички Амла на прах с 1 чаена лъжица тамаринд паста. Смеси добре и нанеси върху лицето. Почисти лицето с кръгови движения и остави за 10 минути. Изплакни с топла вода.

Маска за чиста кожа – смеси Амла на прах с мед и кисело мляко в еднакво съотношение. Нека се образува гъста еднородна паста. Нанеси върху лицето и остави да подейства за около 20 минути. Измий с топла вода.

Маска за избелване на кожата – смеси Амла на прах с 2-3 парчета прясна папая, размачкана на пюре. Добави 1 чаена лъжичка мед. Остави да действа за 30 минути. Изплакни с топла вода. Тази паста намалява пигментацията и тъмните кръгове под очите.

Маска за коса против пърхот – направи паста от 2 супени лъжици Амла на прах, 2 супени лъжици Тулси на прах и вода. Нанеси върху скалпа и остави за около 30 минути, като опаковаш главата с найлонова шапка. Изплакни с хладка вода.

Фиксиране на цвета от къната – Амла на прах може да се добави накрая в къната, която вече е разтворена с вода и е под формата на паста. Добавя се непосредствено преди нанасянето на къната върху косата. Това ще фиксира по-добре цвета. Ако Амла се смеси с билката Шикакай, може да послужи за друг естествен начин за боядисване на косата.

 

С любов,

Остани свързан с мен

За да получавате последните статии за здравословен живот

Предстоящи събития

yoga_vaction_tailand_2025

Йога ваканция в Тайланд

01.02.2025 - 13.02.2025
Това е 12-дневно йога пътешествие в Тайланд, което ще те отведе до едни от най-красивите кътчета на Земята. Ще практикуваме ежедневно йога, ще се учим на лесни тай масажни техники, ще се любуваме на приказна природа, ще се потопим в тайландската култура и традиции.
Heart-Space-Journey-–-Айенгар-Йога-Семинар

Heart Space Journey – Айенгар Йога Семинар

16.02.2025
Това е специален три часов семинар, посветен на свещеното пространство на сърцето чрез правилното изпълнение на извивките назад, които отварят сърдечният център, радвижват зоната на раменете и носят усещане за виталност, позитивност и енергичност. Ще разгледаме тази важна част от йогийската ни практика през призмата на Айенгар йога методологията.
Виж всички