Късната пролет и началото на лятото е един от най-прекрасните моменти от годината, вероятно не само за мен, но и за повечето хора, обичащи слънцето, зеленината, опияняващия аромат на розите, любимите ми плодове – сочните и удивително вкусни ягоди и череши. С тях винаги свързвам онова вълнуващо очакване за лятото, което обещава нови пътешествия и приключения.
Не знам дали има някой, който да не обича ягоди и череши. Освен че са изключително вкусни, те имат многобройни полезни качества. Те са нискокалорични и в същото време са богат източник на хранителни вещества, витамини и минерали. Богати са на пигменти вещества, които имат силно антиоксидантно действие. Алкализират тялото и помагат за поддържането на добър pH баланс на организма.
Черешите са много богати на мелатонин, който успокоява нервната система. Ето защо те са подходяща храна при безсъние и главоболие. Те са източник и на микроелементите цинк, желязо, калий, манган и мед. Калият е важен компонент на клетъчните и телесните течности, които регулират сърдечната честота и кръвното налягане. Черешите са естествен лек при ставни заболявания. Добра храна са за възстановяване след тренировка, както и за преодоляване на голяма часова разлика.
Според Аюрведа черешите имат сладко-кисело стипчив вкус, лют послевкус и загряващо действие. Те успокояват Вата и Кафа, но в прекомерно количество възбуждат Питта. Те са добра храна при ПМС и/или обилна менструация. Д-р Васант Лад препоръчва в продължение на седмица преди цикъла да се приемат по 10 череши всеки ден на празен стомах. При много суха кожа, преди лягане може да се направи маска от намачкани череши, която се оставя да престои за 15 минути на лицето. Каша, приготвена от счуканите на прах костилки от череши, помага при екзема и псориазис. Нанася се върху засегнатите участъци на кожата и се оставя да престои 15-20 минути.
Ягодите съдържат голямо количество витамин С, което ги прави чудесен лек при отслабена имунна система. Те са полезни за очите, защото имат способността да подобряват зрението. Ягодите успешно се борят с лошия холестерол. Също така те се грижат за здравето на сърцето, заради наличието на елагова киселина и флавоноиди в състава си. Добри са за регулиране на кръвното налягане, защото съдържат голямо количество калий. Подобряват храносмилането. Добър източник са на фибри, което ги прави много подходящи при третиране на констипация. Ягодите също така съдържат кверцетин, който има противовъзпалително действие. Затова се смята, че яденето на ягоди може да помогне за облекчаване на симптоми като сенна хрема, дразнене в очите и обриви.
Според Аюрведа ягодите имат сладко-кисело стипчив вкус, лют послевкус и загряващо действие. В умерени количества са полезни и за трите доши Вата, Питта и Кафа, но преяждането с тях може да разстрои всяка една от тях, да влоши състоянието на белите дробове и стомаха, да доведе до кашлица и повръщане. Не е добре ягодите да се смесват с друга храна, особено с прясно и кисело мляко, както и с мед. Добра храна са при анемия.
Рецепта за ягодов пай може да погледнеш тук
С любов,
Снимка:1ZOOM.Me
&&&
Ако ти е станало любопитно и темите, свързани с Аюрведа и йога са ти интересни, можеш да се включиш в месечния абонамент за статии и новини за предстоящи събития, директно на твоя email.
Абонирай се