Повече за пробиотичните храни и ползите от тяхната консумация
Пробиотичните храни и специално ядковите сирена, не са типична тематика в аюрведичната медицина. Там по-скоро се говори за специалното отношение на тази древна наука към млякото и млечните продукти, за начина, по който да се приготвят те, така че да се превърнат в по-лесно усвояеми агенти, както и за тяхното фино отражение върху духовното ни израстване. Повече по темата за млечните продукти и Аюрведа, както и как да си приготвиш в домашни условия гхии – пречистено масло и панир – прясно сирене, може да прочетеш тук и тук.
Ако обаче имаш нетолерантност към млечните продукти и/или обичаш изтънчените вкусове и искаш да експериментираш с нещо ново и наистина здравословно, то следващите редове са специално за теб. За пробиотично ядково сирене чух за първи път от моята приятелка Вера. Оказа се, че тя отдавна експериментира по темата и е толкова навътре в нея, че вече се е превърнала в експерт. Бях очарована от многообразието на вкусовете, ароматите и високото качество на продуктите, които е сътворила тя.
Вера е създала марката Cheese the Queen, която има нужда от подкрепа, за да види бял свят. Тази статия е с кауза, посветена именно на това, да помогнем за реализирането на възможността тези прекрасни гурме сирена да станат част от здравословното ни меню. Може да дариш сума по свой избор, дори и 2 долара. Всеки долар има значение за осъществяването на тази идея. Тук можеш да видиш симпатичното видео на кампанията, както и да направиш своето дарение от бутона Back it.
Ето какво споделя и самата Вера по темата.
Кой казва, че здравословната храна не може да бъде вкусна и гурме? Тази кампания е малка и вкусна хранителна революция под формата на гурме – пробиотични и ръчно направени зрели ядкови сирена. С Cheese The Queen ние даваме на света сирене, което е благотворно, както с вкусовите си качества, така и с полезните бактерии, които спомагат за здрава микрофлора/обогатяват микробиома ни.
Представете си вкусно плато със сирена пълни с пробиотици. Сирене, което дава прекрасна палитра от вкусове, но също предлага на тялото разнообразие от полезни бактерии, основно важни за нашето здраве. Храна, пълна с живот, която с времето става още по-вкусна и подпомага виталноста и красотата. Сирене, чиято продукция не носи вреда за природата, 100% сурово, на основата на процес на ферментация и неговите качества.
Богато на витамин B, ензими, протеини и фибри, ядковото сирене на Cheese The Queen има за цел да укрепи вашия микробиом и да помогне да се увеличи енергията в тялото. 70-80% от нашето здраве зависи от нашия микробиом. Доброто здраве изисква пребиотици и пробиотици, които се намират във ферментиралата храна, в която нашите земи имат дългогодишен опит.
Нашите сирена се правят изцяло от био суровини. Използваме кашу и бадемово мляко, в които културираме асидофилус (асидофилус всъщност е най-изследваният пробиотичен щам, с медицински доказани здравни ползи и безопасна употреба). В процеса на зреене полезните бактерии се развиват и увеличават. Продуктът за директна консумация съдържа достатъчно жизненоспособни бактерии, които имат благотворно влияние за организма.
Ето и рецепта, която Вера сподели за нас.
Рецепта за ядково сирене с куркума в домашни условия
Продукти:
1 ч.ч. кашу
1 ч.ч. макадамия
1 капсула пробиотик
чиста изворна вода
Приготвяне:
Накиснете ядките във вода за 6 ч (или за през нощта). Прецедете, измийте и сложете в мощен блендер с 1 капсула пробиотик и съвсем малко вода, колкото вашият блендер да смели хомогенна смес. За пробиотиците препоръчвам да ползвате acidophilus. Сложете сместа в двойна марля или двойна торбичка за ядково мляко, вържете и оставете в съд, като я затиснете с нещо тежко, за да се отдели излишната вода. Оставете на топло място (най-благоприятно около 29С) или в дехидратор на 29 С за 24 часа. Покрийте с кърпа.
Проверявайте на мирис, сиренето трябва да има лек кисел мирис, който ви допада. Всичко много зависи от силата на пробиотика, който вие ползвате и средата, в която ще му предложите, за да се развива. Това може да отнеме както повече, така и по-малко време, но 24 часа е оптималното. Ако нямате достатъчно топло място в дома, можете да затиснете сместа с буркан с топла вода.
След като сместа е готова, опитали сте я и има приятен кисел вкус и мирис в следствие процеса на ферментация, е време да овкусите. Слагате сместа в купа и овкусявате с:
2 с.л. хранителна мая
1/2 -1 ч.л. хималайска сол
1/2 ч.л. – куркума
1 ч.л. – пресен лимонов сок
Разбъркайте със силиконова шпатула добре и опитайте. Адаптирайте по ваш вкус. Формовайте сиренето в ринг или на руло и го опаковайте, за да не изсъхва. Сложете в хладилника поне за 2 дни. Ако искате сиренето да е меко, махнете ринга след два дни и го дръжте добре опаковано. Ако искате по-твърдо сирене, можете да го оставите за 24-48 часа в дехидратор на 40С.
Благодаря на Вера за тази рецепта. Надявам се, че ще й се насладиш и ти. Ако решиш да подкрепиш това здравословно начинание, можеш да го направиш от тук.
Аз ще продължа да ти разказвам за пробиотичните храни.
Какво представляват пробиотиците и кои са ползите от техния прием?
Напоследък в съвременното хранене все повече се говори за пробиотиците и тяхното благотворно влияние не само върху храносмилателната ни система, но и върху цялостното ни здраве и кондиция. Пробиотиците са полезни бактерии под формата на хранителни добавки или ферментирали храни, които имат за цел да увеличат количеството на благоприятната флора в стомашно-чревния тракт и по този начин да подпомогнат способността на организма да усвоява хранителните вещества и да се бори с инфекциите.
Добрата бактериална среда в червата ни е пряко отговорна за състоянието на имунната ни система, също така за производството на витамин В12 и витамин K2, за борбата с лошите бактерии, дрожди и гъбички, за създаването на ензими, които унищожават вредните бактерии и за цялостното ни здраве. Ако не разполагаме с достатъчно пробиотици, страничните ефекти могат да включват нарушения в храносмилането, проблеми с кожата, кандида, автоимунни заболявани и чести настинки и грипове.
Чрез увеличаване на пробиотичната храна в менюто ни постигаме по-силна имунна система, подобряваме храносмилането, повишаваме енергията от производството на витамин В12, постигаме по-добро дишане. Тъй като пробиотиците унищожават нашествията от кандида, имаме по-здрава и красива кожа. Пробиотиците са естествен съюзник в лечението на екзема и псориазис, увеличават резистентността ни към простуда и грип, спомагат за по-лесното сваляне на излишните килограми.
Кои са най-полезните пробиотични щамове?
Bifidobacterium bifidum – най-доминиращият пробиотик при кърмачета и в дебелото черво, подпомага производството на витамини в червата, потиска вредните бактерии, поддържа отговор на имунната система и предпазва от диария.
Bifidobacterium longum – поддържа функцията на черния дроб, намалява възпалението, премахва олово и тежки метали от организма.
Bifidobacterium breve – помага за колонизирането на здравословна чревна флора и изтребването на лошите бактерии.
Bifidobacterium Infantis – облекчава симптоми при раздразнено дебело черво, диария и запек
Lactobacillus casei – поддържа имунитета, помага в борбата с инфекциите
Lactobacillus acidophilus – облекчава газовете, подуването на корема, подобрява реакциите към непоносимост към лактоза, намалява инвазията на ешерихия коли, понижава нивата на холестерола и стимулира синтеза на витамин К, засилва имунната система.
Lactobacillus Bulgaricus – мощен пробиотичен щам, който се бори с вредните бактерии, които нападат храносмилателната система. Той е достатъчно стабилен, за да устои на киселите храносмилателни сокове в стомаха. Неутрализира токсините и естествено произвежда свои собствени антибиотици.
Lactobacillus brevis – засилва целия стомашно-чревен тракт, стимулира клетъчния имунитет, подобрява работата на природните T-клетки убийци и успешно се справя с бактерията хеликобактер пилори.
Други пробиотични храни
Кефир – това е ферментирала напитка, която се получава чрез преминаване от твърдо в течно състояние на мляко и кефирени зърна. Млякото може да е краве, овче, козе. Кефирените зърна, които приличат на карфиол, се състоят от полезни бактерии и дрожди и изобилстват от захари, липиди, протеини. В състава си зърната имат полезни минерали и витамини. Кефирът има мирис на кисело мляко и има подобни качества, но съдържа доста повече пробиотици. Той има нужда от постоянни грижи. Кефирените зърна не понасят замърсяване и други бактерии. Зърната потъмняват бързо и умират.
Кисело зеле – то е с високо съдържание на органични киселини, което дава киселия му вкус. Бактериите на млечната киселина си взаимодействат с въглехидратите на зелето, като ги разлагат на млечна и оцетна киселина. Затова зелето се запазва по-дълго време, защото солта и киселината не позволяват да започнат процеси на гниене. Киселото зеле е с високо съдържание на витамин C и храносмилателни ензими. То също е добър източник на естествени млечнокисели бактерии, като Lactobacillus. Сокът от кисело зеле е прочута напитка при лечение на храносмилателни проблеми като пропускливи чрева, диария и запек.
Кимчи – то е братовчед на киселото зеле, но е направено от смесването на китайско зеле с редица други храни и подправки, като червен пипер, репички, моркови, чесън, джинджифил, лук, морска сол и други. Те се оставят да ферментират от 3 до 14 дни. Хранителната стойност на кимчи е изключително висока. То е нискокалорично, но с високо съдържание на фибри и витамини като витамин А, витамин В1, витамин В2 и витамин С. Богато е на незаменими аминокиселини и минерали като желязо, калций и селен. Количеството и разнообразието на мощни антиоксиданти и пробиотици, като Lactobacillus бактерии в кимчи е впечатляващо.
Квас – това е ферментирала напитка, традиционно направена чрез ферментацията на ръж или ечемик, което му придава много мек и приятен вкус. Той има благоприятно въздействие върху сърдечно-съдовата система, стабилизира и подобрява метаболизма на тялото, подобрява работата на храносмилателната система и спомага за спиране на развитието на патогенните микроорганизми. Той утолява жаждата, нормализира баланса на течностите и солите в организма, лекува язви, укрепва зъбния емайл, намалява умората.
Мисо – един от най-важните елементи на традиционната японска кухня и макробиотичното хранене. Изработен е от ферментирала соя, ориз или ечемик. Процесът на ферментация може да отнеме от няколко дни до няколко години. Крайният резултат е червена, бяла или тъмно кафява паста с маслена текстура. Супа мисо е известна по цел свят, а и е много лесна за приготвяне. Просто разтворете една супена лъжица мисо в тенджера с вода, пълна с водорасли, зеленчуци и риба.
Комбуча – това е свежа и здравословна напитка, която се приготвя от култивираната чаена гъба комбуча и зелен или черен чай. След естествен процес на преработване, гъбата комбуча преработва чаения разтвор и се получава една жива напитка, богата на естествени аминокиселини, пробиотици, дрожди и витамини. Готовата напитка комбуча има сладко-кисел и много освежаващ вкус. По време на процеса се създава лека, естествена газировка. Комбуча е пълна с органични киселини, активни ензими, аминокиселини и полифенолни антиоксиданти. Най-често срещаните компоненти включват различни органични киселини като оцетна киселина, маслена киселина, уснинова киселина, оксалова киселина, ябълчена киселина, глюконова киселина и млечна киселина. Комбуча също така съдържа активни ензими и пробиотици. Тя подобрява здравето на храносмилателната система и подобрява храносмилането, стимулира имунната система, спомага за детоксикацията, добра превенция е срещу рак, подобрява чернодробната функция, увеличава енергията.
С любов,
Снимки: Cheese the Queen
Ако ти е станало любопитно и темите, свързани с Аюрведа и йога са ти интересни, можеш да се включиш в месечния абонамент за статии и новини за предстоящи събития, директно на твоя email.
Абонирай се