Кои са най-подходящите подправки според Аюрведа за представителите на Кафа доша?
Кафа е една от трите фини енергии, наред с Вата и Питта, които определят нашата психо-физическа конституция, наречена доша. Качествата на Кафа са влажна, студена, тежка, тъпа, мека, лепкава и статична. Те могат да се проявят както във физическата структура, така и в психо-емоционалната характеристика на хората от този тип или при наличие на Кафа дисбаланс. Основните места на Кафа в организма са гърдите, гърлото, белите дробове, главата и мастната тъкан. Психологически Кафа се свързва с любовта, търпението, прошката, но и с алчността, привързаността и инерцията.
Физическите характеристики на Кафа кореспондират със силно телосложение и отлична издръжливост, големи, меки очи, гладка, сияйна кожа, гъста и лъскава коса. Хората с балансирана Кафа спят спокойно и имат редовно храносмилане. Когато Кафа е небалансирана, налице са наддаване на тегло, задържане на течности, проява на алергии, наднормено тегло, прекалена сънливост, астма, диабет и депресия.
Емоционалните характеристики на Кафа се свързват със спокоен, внимателен и нежен характер. Представителите на тази доша имат вродена способност да се радват и наслаждават на живота. Те са стабилни, силни, лоялни, търпеливи и поддържащи. Хората с излишък на Кафа са склонни да се вкопчват в нещата, в работните си места, както и във взаимоотношенията си с хората. Повишената Кафа в ума се проявява като инат и съпротива срещу промяната. Пълният текст на статията за Кафа дисбаланс може да прочетеш тук.
В Аюрведа храната и подправките заемат свещено място за връщането ни в баланс и за поддържане на здравето ни като цяло. Познавайки своята конституция, можем да изберем най-подходящите плодове, зеленчуци, варива и подправки. Вече разгледахме природата на зеленчуците и кои са най-удачните избори за трите доши – Вата, Питта и Кафа. Пълният текст на статията може да прочетеш тук. Подправките са неразделна част както от аюрведичното хранене, така и от аюрведичната медицина. Освен, че правят храната по-вкусна, питателна, по-лесно усвояема и значително подобряват храносмилането, повечето подправки имат и специфични лечебни качества, приложими при различни болестни състояния. Ето и най-добрите избори на подправки за Кафа доша.
Зелени люти чушлета
Те имат лют вкус, загряващо действие и лют послевкус. Ботаническото име на това растение е Capsicum Annuum. То е представител на семейство картофови и съдържа алкалоида капсаицин, на който се дължи лютият му вкус. Съдържа голямо количество антиоксиданти под формата на витамин A, В6, В9 и C. Лютите чушки предотвратяват образуването на кръвни съсиреци, първопричина за сърдечно-съдови заболявания. Те са и помощно средство в борбата с рака на белите дробове, простатата и дебелото черво.
Зелени люти чушки имат противовъзпалително действие. Те помагат за облекчаването на болката при някои тежки костни заболявания като остеоартрит и ревматоиден артрит. Успокояват дихателната система заради съдържанието на специални фитонутриенти. Намаляват риска от рак на белите дробове, както и предотвратяват белодробни проблеми като кашлица и астма. Заздравяват и пречистват храносмилателната система заради диетичните фибри, които съдържат. Предотвратяват запека. Засилват естествения имунитет. Те са богат източник на желязо и по този начин помагат в борбата с анемията. Високото съдържание на витамин С в зелените люти чушки помага за по-доброто усвояване на този жизненоважен минерал. Ефективно намаляват нивата на кръвната захар, което ги прави идеална съставка в менюто за диабетици.
Лютите чушки са богати на калций, което ги прави добри при превенция на заболявания на костите и зъбите. Помагат на кожата да запази младия си вид и са много ефективни при лечение на обриви, пъпки, акне. Те също са богати на витамин Е, който е от съществено значение за производството на мазнини, важни за състоянието на кожата. Те са отличен източник на естествен силиций, който способства за подобряването на циркулацията на кръвта към скалпа и по този начин съдейства за растежа на косата. Не на последно място зелените люти чушки действат антидепресивно, раздвижващо и възбуждащо, точно каквото е необходимо за една мудна Кафа. Да не се използва от хора с хипер-киселинност, язва и парене в стомаха.
Канела
Канелата има сладко-лютив вкус, загряващо действие и лют послевкус, суха и лека природа. Ботаническото й име е Cinnamomum Verum. Представлява малко вечнозелено дърво от семейство Lauraceae. Освен, че има опияняващ аромат и се използва за приготвянето на чайове, сладкиши и най-различни ястия, канелата има прекрасни лечебни качества. Тя има способността да отстранява токсините (ама) от тялото, да подобрява храносмилането и кръвообращението, както и да разрежда кръвта и по този начин да е добра превенция срещу инфаркт.
Канелата има отхрачващо действие и е много добра за белите дробове. Нейната гореща природа втечнява излишната слуз, която след това лесно може да напусне тялото. Тя може да успокои възпалено гърло като се направи гаргара с 1/4 чаена лъжичка канела на прах, разтворена в чаша гореща вода. Канелата регулира кръвната захар, което я прави идеална за комбиниране със сладки храни. Също така тя регулира метаболизма на мазнините и захарите и би могла да бъде в помощ при диабет тип II и инсулинова резистентност.
Тази изключително вкусна подправка има антимикробни свойства и се прилага при лош дъх или просто за освежаване и почистване на устната кухина. Тя може да потуши гаденето и повръщането, както и да намали болките при зъбобол, играейки роля на естествен аналгетик. Затоплящите, стимулиращите и сладките качества на канелата я правят един чудесен афродизиак. Канелата също стимулира отделянето на окситоцин. Той увеличава производството на мляко при кърмачки и стимулира маточните контракции, затова не е добре да се използва по време на бременност.
Канела може да се използва при настинка и кашлица, като се направи смес от 1/2 чаена лъжичка от нея с 1 чаена лъжичка мед. Приема се 2-3 пъти на ден. При главоболие и възпалени синуси се прави каша от 1/2 чаена лъжичка канела на прах с вода, която се нанася на слепоочията и около носа. При слабо кръвообращение, висок холестерол и астма се прави чай от една чаена лъжичка канела, 1/4 чаена лъжичка трикату, една чаена лъжичка мед в една чаена чаша гореща вода. Запарва се за 10 минути и се пие по два пъти на ден.
Черен пипер
Черният пипер е с лютив вкус, загряващо действие и лют послевкус. Ботаническото му име е Piper Nigrum и представлява култивиран плод на лоза от семейство Piperaceae. Освен като подправка, подходяща за Кафа в аюрведичната практика, черният пипер се добавя към тоници за настинки и кашлица. Той действа освобождаващо при синузит и запушен нос. Има отхрачващ ефект, който помага на респираторния тракт съвсем естествено да се освободи от натрупаните секрети. Има антибактериални качества, което го прави подходящ агент при борба срещу инфекции и ухапвания от насекоми.
Пиперът, добавен към храната, помага да се поддържат артериите чисти, като остъргва излишния холестерол от стените на съдовете. Той увеличава секрецията на солна киселина в стомаха, като по този начин улеснява храносмилането. Черният пипер е едната от трите съставки на формулата трикату, известна със засилването на храносмилането качества. Повече за трикату, може да прочетеш тук. Пиперът също така помага да се предотврати образуването на газове в червата. Той насърчава изпотяването и уринирането, като по този начин премахва токсините от тялото.
При кашлица след храна може да се приема смес от 1/4 чаена лъжичка смлян черен пипер и една чаена лъжичка мед. При хронична треска се приема чай 2-3 пъти на ден от една чаена лъжичка тулси с 1/4 чаена лъжичка черен пипер на прах и една чаена лъжичка мед. При диария се смесват една чаша ласи с две щипки черен пипер на прах. Пие се два пъти на ден. При болки в долната част на корема се приема смес от щипка млян черен пипер, щипка асафетида и една чаена лъжичка гхии. Черният пипер е силна подправка и е противопоказна при хора с гастрит, стомашни язви, диспепсия и киселини в стомаха, както и при хора с болест на Крон, синдром на раздразнените черва, хемороиди.
Синапено семе
Синапеното семе може да бъде кафяво, бяло или черно. То има лютив вкус, загряващо действие и лют послевкус. Ботаническото му име е Brassica. Освен в аюрведичната кухня се използва и като лекарство предимно при бронхиални проблеми. То е добро и при всякакви други респираторни проблеми, действа болкоуспокояващо, облекчава мигрената, успешно се справя с паразити, добро е и при сърдечно-съдови проблеми. Маслото от синапено семе е силно ароматно и загряващо, затова е по-добре да се консумира в по-студено време. Когато се готви със семената, трябва да се има предвид, че то задушава вкуса на останалите подправки и трябва да се използва пестеливо.
Лечебните му свойства са многобройни. При бронхиална астма се взима по една чаена лъжичка масло от кафяв синап, смесена с една чаена лъжичка натурална захар, 2-3 пъти на ден. Втриването на синапено масло в областта на гърдите също е препорчително при това състояние. При упорита кашлица се смесва 1/2 чаена лъжичка смлян синап, 1/2 чаена лъжичка джинджифил на прах и една чаена лъжичка мед. Приема се 2-3 пъти на ден. При мускулни болки мястото се налага с лапа от памучен плат и синапено семе, но препоръката е да не се прилага директно върху кожата, за да не я изгори.
При навяхвания, мускулна или артритна болка, ръцете или стъпалата се накисват в гореща вода, в която е разтворено пакетче чай от синап, направен от 2 чаени лъжички синапено семе, увити в парче плат. При паразити се приготвя смес от 1 чаена лъжичка смлян синап, 1/2 чаена лъжичка лют червен пипер и щипка асафетида. Сместта се поставя в капсули, които се приемат три пъти на ден след хранене в продължение на 15 дни. За да не се активира твърде много Питта от тази комбинация е възможен приемът на капсулите да става с 1 супена лъжица сок от алое вера.
Куркума
Тя е най-доброто лекарство в Аюрведа. Притежава следните качества – люта, горчива, стипчива и загряваща с лют послевкус. Куркумата подпомага храносмилането, поддържа чревната флора, редуцира газовете, има антибиотични свойства. Използва се при кашлица, ечемик, диабет, хемороиди, рани, изгаряния, кожни проблеми, намалява тревожността. Хора с хипогликемия трябва да използват куркумата пестеливо.
При бронхиална кашлица, сухо и възпалено гърло, ангина и фарингит, вечер преди лягане се приема чаена чаша прясно мляко с 1 чаена лъжичка куркума. При фиброкистоза преди лягане гърдите се намазват със смес от куркума на прах и рициново масло, на сутринта се измива. При анемия сутрин и следобед да се изяжда купичка кисело мляко с 1 чаена лъжичка куркума на прах. При външни хемороиди засегнатите места се намазват вечер преди лягане с 1/2 чаена лъжичка куркума на прах, смесена с 1 чаена лъжичка гхии.
При оток вследствие на травма, мястото се намазва с паста от куркума и вода. При ечемик на окото се приготвя паста, направена от равни части куркума, сандалово дърво и дестилирана вода. При порязвания, рани, гъбични инфекции мястото се намазва със смес от алое вера и куркума. За красива и сияйна кожа да се приема по една капсула дневно. Ако жената по време на бременност редовно пие куркума, детето й ще има прекрасна кожа.
С любов,
Снимки: www.wallpaperup.com, www.sahultrading.com, www.organiclifestylemagazine.com, www.aajkikhabar.com, kingofwallpapers.com, vergecampus.com
Ако ти е станало любопитно и темите, свързани с Аюрведа и йога са ти интересни, можеш да се включиш в месечния абонамент за статии и новини за предстоящи събития, директно на твоя email.
Абонирай се