Аюрведични методи за справяне с настинката
Зимата е времето от годината, когато хората са склонни да се разболяват по-често, може би заради лошата комбинация от липса на пряка слънчева светлина, студено време и по-тежка храна. Това по-лесно води до отслабване на имунната система и ни прави по-уязвими към настинки и грипове.
В Аюрведа настинката се нарича Pratishyaya и се счита, че причината за появата й се дължи на дисбаланс и на трите доши – Вата, Питта и Кафа в зависимост от начина, по който се проявява. Вата настинката се характеризира със суха кашлица, дрезгав глас, остро главоболие и хрема. Питта настинката се обуславя от повишена температура, болки в гърлото, жълтеникав секрет в носа и непрекъснато запушване на носните пътища. Кафа настинката се различава с голямо количество слузни секрети, храчки, тъпи болки и тежест в главата и гърдите.
Не рядко горните симптоми не са така ясно диференцирани и/или пък самата настинка преминава през различни етапи. Обикновено започва с възпалено гърло, висока температура, което е Питта характеристика, или със сухо гърло и суха кашлица, в основата на които стои по-висока Вата. Нататък състоянието е споходено от „втечняване” на токсините, изразяващо се в по-висока секреция, характерна за повишената Кафа, което засяга дихателните пътища, синусите и накрая рефлектира върху белите дробове, които са главното седалище на Кафа.
Може да се твърди, че представителите с доминираща Кафа, която е в излишък в резултат на погрешна диета и начин на живот, са много по-податливи на настинки и инфекции на синусите, отколкото останалите две доши. Когато обаче Кафа е балансирана и поддържана в добри нива, нейните представители могат да се похвалят с най-устойчивата имунна система, която в Аюрведа е известна като Оджас.
Стандартната медицина разглежда настинките като резултат от инфекция, предимно с риновируси или коронавируси, в комбинация с излагане на студено, мокро и ветровито време. Когато имунната система е слаба, тя лесно се поддава на това състояние и отговорът й е болест. В Аюрведа законът, който ни свързва с по-устойчива имунна система и ни прави по-малко податливи на инфекции, е именно добрият Оджас.
Оджас е крайният резултат на Агни – храносмилателният огън, който се поражда от здравословна диета, балансиран начин на живот, спокоен ум и добре балансирана Кафа. Оджас може да се види в искрящите очи, красивата кожа и коса, както и във високите нива на енергия.
Друг важен фактор за появата на настинки в Аюрведа се явяват високите нива на храносмилателните токсини – Ама. Когато храната, която ядем, не е напълно усвоена, с течение на времето се натрупва под формата на токсични утайки, които запушват вътрешните канали – сротите и тъканите – дату. Именно тази токсична утайка се нарича Ама.
Хората с натрупана Ама се отличават с дебел налеп върху езика, лош дъх, хроничен синузит, алергии, хронични настинки или бронхит, умора, летаргия, слабост, запек, храносмилателни проблеми, трудно събуждане сутрин, подпухнала кожа. Те са по-склонни към настинки, тъй като една от първите системи, която реагира на голямото количество Ама е дихателната.
Врагът на Ама е високият Агни. Когато Агни се разгори е по-трудно за Ама да се наслои. Кафа и Вата типовете имат по-слаб Агни, поради тяхната студена природа, а Питта представителите обикновено имат добър храносмилателен огън, готов да се справи с повече предизвикателства. Ключът за добър Агни е да се консумира лека, топла, загряваща храна и да се избягват пшеницата, млечните продукти и тежките меса, особено през зимата. Освен храната, ето още указания за справяне с настинката.
Аюрведични указания за предпазване от настинка
&Избягвай студени храни като сладолед и кисело мляко, защото са силно слузообразуващи. Ако пиеш прясно мляко, го приемай топло, сварено с джинджифил, кардамон, карамфил. Подобна рецепта може да видиш от статията Вкусна аюрведична рецепта за добър сън.
&От плодовете най-добре е да консумираш ябълки и круши, леко задушени с канела и кардамон. Добър избор са сушените плодове, фурмите. Избягвай бананите, защото са доста охлаждащи.
&Избягвай студените зеленчуци като краставици, домати, сурови салати, защото те забавят Агни. По-добре е да се насочиш към кореноплодните като цвекло, моркови, тиква, които са затоплящи. Останалите зеленчуци може да вариш на супа със затоплящи подправки.
&От подправките избери тези, които ще поддържат вътрешността на тялото топла. Такива са кимионът, джинджифилът, черният пипер, кориандърът, риганът, мащерката, градинският чай, сминдухът. Куркумата е отлична подправка, която засилва имунитета и намалява Ама. Готви с нея всяко ястие и особено бобовите и зеленчуците.
&От течностите най-добри са горещата вода и масала чаят. Рецептата за него може да прочетеш от статията Как да си приготвим масала чай. По-надолу може да прочетеш и други интересни рецепти за чай против настинка.
&Избягвай сладкишите, защото забавят храносмилането. Предпочитай домашно приготвени сладкиши с повече подправки и по-малко количество захар. Използвай меда като подсладител, без да го обработваш термично.
Аюрведични методи за лечение на настинка
&За да изчистиш насъбралите се токсини по-бързо, започни да пиеш много течности и най-вече обърни внимание на горещата вода. Тя по-лесно се абсорбира от организма, хидратира слузните мембрани, омекотява токсините и ги прави по-лесно разтворими. Препоръката е в продължение на 3 дни на всеки 10 до 15 минути да се приемат по няколко глътки гореща вода.
&Направи си гаргара със солена вода. Тя размеква излишната слуз и премахва бактерии и гъбички от гърлото, което ще облекчи болките и сърбежа в гърлото. Разтваря се 1/2 чаена лъжичка сол в 1 чаша топла вода. С течността се прави гаргара три пъти дневно в продължение на 2-3 дни. Тази практика ще предпази от задълбочаване на състоянието.
&Изяж няколко резенчета пресен джинджифил. Той е едно от най-добрите средство при настинки, тъй като неговия остър и затоплящ характер ще намали излишъка от Кафа. Аюрведичният доктор Васант Лад казва за джинджифила, че не бива да се смесва с аспирин, защото и двата продукта имат способността да разреждат кръвта. Той препоръчва да се направи инхалация с отвара от сух джинджифил, която се приготвя като 1 чаена лъжичка се постави в 1 литър вряща вода за около 5-10 минути. След като водата се охлади малко, главата се увива с кърпа и лицето се поставя над парата, която се вдишва. Прави се в продължение на няколко минути.
&За да намалиш болките в гърлото 2-3 пъти на ден може да приемаш отвара от една пръчка канела с щипка черен пипер и мед. Това ще предпази развитието и задълбочаването на настинката.
&Вземи няколко щипки сол и върху нея сложи 2-3 капки синапено масло. Наложи тази смес върху ноздрите, шията и гърдите, но не я дръж прекалено дълго, защото синапът има силно загряващи свойства и може да се усети неприятно чувство за изгаряне. Преди лягане на същите участъци може да се приложи евкалиптово масло. То може да предизвика обилно потене през нощта, което ще помогне на настинката да изчезне.
&Смеси на прах черен пипер, канела, кардамон и семената на черен кимион. Използвай го като емфие. Това ще отвори запушените носни проходи.
&Класическа аюрведична формула при настинка е Bhringasava. Обикновено се предписва в количества от 15 мл три пъти на ден в продължение на седем дни.
&Trikatu е друга класическа комбинация на прах , която се препоръчва да се приема с мед. Тя намалява възпалението на дихателните пътища и е много добро средство за укрепване на имунитета.
&Shadbindu taila са капки за нос, които се използват два пъти дневно, докато симптомите на настинка отшумят.
Ето тук може да откриеш два варианта на рецепти за чай при настинка.
С любов,
Ако ти е станало любопитно и темите, свързани с Аюрведа и йога са ти интересни, можеш да се включиш в месечния абонамент за статии и новини за предстоящи събития, директно на твоя email.
Абонирай се