Какво е добре да знаем за черния кимион?

Ползи за здравето и приложение на черния кимион

Черният кимион е добре известна билка в Близкия изток и Индия. Расте в Средиземноморския регион и в страните от Западна Азия, включително Индия, Пакистан и Афганистан. Тя има дълга история и е описана в много древни текстове, включително Библията. Черни семена от кимион са намерени в гробницата на египетския фараон Тутанкамон, Хипократ описва неговите многобройни ползи, а пророкът Мохамед го нарича „лекарство за всяка болест освен смъртта“.

В Унани медицината черният кимион се използва при астма, бронхит, кашлица, ревматизъм и други възпалителни заболявания, защото се счита, че намалява хистаминовите индуцирани спазми. Той е имуномодулатор, полезен е при алергии. Противотуморните ефекти на черния кимион са от полза при абсцеси и тумори на очите, корема и черния дроб. Черният кимион се прилага и при рак на панкреаса. Използва се също успешно и при борба с паразитни инфекции.

По-силен диуретик от кимиона, той намалява размера на камъните в бъбреците. Бъбреците, потните жлези и гръдната тъкан са свързани. По този начин черният кимион също увеличава производството на мляко при кърмачки. Черният кимион укрепва косата и ноктите. Той е полезно средство при главоболие и зъбобол.

Според аюрведичната медицина черният кимион се оценява като субстанция със суха и лека природа, загряващо действие, стипчив и горчив вкус и лют послевкус. Балансира Кафа и Вата, увеличава Питта. В аюрведичните текстове се описва като sangrahi – абсорбиращ; полезен при диария; medhya – подобрява интелигентността; jvaraghna – полезен за треска; карминатив; естествен афродизиак; подобрява силата и имунитета; подобрява вкуса; добър е при възпалителни състояния и треска. Едно от най-важните му качества е свързан с увеличаването на Агни (храносмилателния огън) и от чиято сила зависи цялостното ни здравословно състояние.

Ботаническо наименование на черния кимион е Nigella Sativa Linn и принадлежи на семейство Apiaceae/Ranunculaceae. В Индия е известен с различни имена. Хинду името му е kalounji или kalonji, а на тамилски е известен като karun jeeragam или jeelakarra. Черният кимион може да се прилага директно в храната, да се пие отвара от семената му, да се правят налагания, приготвени от праха на семената, но безспорно най-концентрирано и с най-целебни качества е маслото от нигела, другото име на черния кимион.

Нигела участва и в състава на някои аюрведични билкови формули. Madana Kameswari Lehyam – афродизиак от билкови конфитюри; Vayu Gulika – използва се при студ, треска, подуване и други състояния; Virechana Gulika – прилага се за предизвикване на очистване на червата; Kombanchadi Gulika – използва се при треска, кашлица и простудни състояния при децата.

Примерни приложения на черния кимион

При косопад, плешивост и пърхот – маслото от черен кимион се втрива директно в скалпа и се оставя да действа през нощта. На сутринта се измива с билков шампоан. Това ще помогне за предотвратяване на косопада.

Друг вариант при косопад е да се втрие в скалпа пресен лимонов сок. Оставя се да престои 15 минути, измива се с шампоан. Когато косата е още влажна, в основите се нанася маслото от нигела.

При плешивост се смесва една кафяна чаша кафе с 1/2 чаена лъжица масло от черен кимион. Прилага се 2 пъти дневно.

Против пърхот се загряват 10 грама масло от нигела, 30 грама зехтин, 30 грама натурална къна. Разбърква се добре до получаване на еднородна паста. Сместа се охлажда до телесна температура и се нанася на скалпа. Завива се с найлон и се оставя да престои като маска за 30-40 минути, след което се измива.

При главоболие – най-добрият начин да се облекчи главоболието е да се направи 20-30 минутен масаж на главата с масло от черен кимион. Друг вариант при това състояние е като просто се сложат 1-2 капки от маслото на слепоочията, челото и близо до ушите за през нощта. Възможен е също и вътрешен прием на маслото, като се вземат 10 капки преди лягане.

За по-красива кожа – сместа от 1 чаена лъжица зехтин и 1/2 чаена лъжица масло от нигела се втрива в лицето с леки масажни движения. Масажира се по линиите на лицето за 15-20 минути, след което се попива с влажна кърпа. Прави се в продължение на седем дни.

Против черни точки и пъпки може да се нанася на лицето два пъти на ден, обикновено сутрин и преди лягане, сок от портокал и масло от нигела в продължение на четири седмици. Това ще изчисти и изглади кожата на лицето.

За красива и гладка кожа е възможен и вътрешен прием на смес от 1 чаена лъжица мед, 1/2 чаена лъжица масло от нигела и 1/2 чаена лъжица зехтин. Пие се сутрин преди закуска с топла вода.

Проблемни участъци от кожата може да се третират със смес от ябълков оцет и масло от нигела, като се оставя да престои през нощта.

При болки в стомаха – прави се микс от 1/2 чаена лъжица масло от нигела и 1 чаена чаша сварено мляко. Пие се два пъти дневно. Тази смес ще помогне за облекчаването на проблеми в коремната област. Комбинацията от 1 чаена лъжица сок от джинджифил и 1/2 чаена лъжица масло от нигела приета два пъти дневно ще улесни храносмилането, стомашното дразнене и стомашната болка.

Храносмилането на храната ще се увеличи, когато смес от 1/2 чаена лъжица масло от черен кимион, 1/2 чаена лъжица ябълков оцет и 1/2 чаена лъжица тръстикова захар се приема два пъти на ден след хранене.

Комбинацията ябълков оцет и масло от нигела е подходяща и при борба с чревни паразити.

При зъбобол, възпалени венци и лош дъх – маслото от нигела ефективно може да се приложи при възпаление на венците или при зъбобол, като се втрие директно на болезненото място. При зъбобол или лош дъх е удачно също да се прави в продължение на 10-15 минути гаргара с вода, в която има масло от черен кимион. Друг вариант е да се напои тампон с маслото и да се притисне в болезненото място за 15-20 минути.

За възстановяване след раждане – в южноиндийските обичаи се препоръчва за по-бързото възстановяване на родилката след раждане от втория до десетия ден да приема сутрин на празен стомах отвара, приготвена от 15 мл масло от нигела. Това се прави, за да може майката успешно да се пребори с инфекцията след раждането и да се укрепи нейната вътрешна система.

 

Енаргизираща рецепта с черен кимион

 

Какво е добре да знаем за черния кимион?

Съставки:

500 грама суров мед

2 супени лъжици канела

2 супени лъжици масло от нигела

2 супени лъжици пчелен прашец

2 супени лъжици женшен на прах

2 супени лъжици микс от куркума на прах, черен пипер, календула

1 супени лъжици джинджифил на прах

Приготвяне:

Всички съставки се разбъркват добре и се съхраняват в сух стъклен буркан. Приема се по 1/2 до 1 чаена лъжичка на гладно. Силно енергизираща субстанция.

 

С любов,

&&&



Ако ти е станало любопитно и темите, свързани с Аюрведа и йога са ти интересни, можеш да се включиш в месечния абонамент за статии и новини за предстоящи събития, директно на твоя email.

Абонирай се
ноември 5, 2017|Аюрведично хранене|