Билката Сладък корен – ползи и противопоказания
Билката Сладък корен е била широко разпространена в китайската и индийската медицина от дълбока древност. Тя е била една от постоянно присъстващите съставки в много билкови комбинации именно поради многообразните й ползи върху здравето на човека.
Латинското име на билката е Glycyrrhiza glabra. Представлява многогодишно растение, приличащо на папрат, което цъфти в лилаво-бели цветове. Вирее в региона на Средиземно море, централна и югозападна Азия. В Индия се отглежда най-вече в Пенджаб и подхималайските райони. Санскритското име на билката е Yashtimadhu, като „yashti“ означава „стъбло”, а „маду” означава „сладко“. Сладкият корен в Индия е известен като „Mulethi“, а английското му име е “Licorice”.
Изключително сладкият вкус на билката прави името й оправдано и лесно за запомняне. В нея се съдържа съединението глициризин, което е около 50 пъти по-сладко от захарта и захарната тръстика. Други компоненти, присъстващи в билката, са антиоксиданти като флавоноиди, сапонини, кумарини, стероли, холин, тритерпеноиди, лигнини, аминокиселини, включително аспарагин, смоли, биотин, фолиева киселина, инозитол, лецитин, естрогенни вещества и витамини B1, B2, B3, B6 и Е.
Аюрведа разглежда билката със следните характеристики: сладък вкус, тежка и мазна природа, охлаждащо действие и сладък послевкус. Намалява леката и суха Вата поради мазната и тежката си природа. Намалява и балансира горещата Питта поради охлаждащото си действие. Увеличава Кафа поради тежката и мазна природа, а сладкият вкус на билката има способността да влошава тази доша.
Ползи от билката Сладък корен
Успокояващо действие върху дихателната система: Това е отлично средство при кашлица, астма, ларингит, възпалено гърло, бронхит, хроничен бронхит и пресипналост на гласа. Освен с успокояващото си действие, билката се отличава и с много добро отхрачващо действие. Също така билката е известна с доброто си въздействие върху гласа.
Противовъзпалителни свойства върху цялото тяло: Използва се като силно противовъзпалително средство при всякакви видове раздразнена тъкан. Има подобно действие на кортизона, но без лошите въздействия на химическия му еквивалент, който въздейства върху имунната система, като я потиска.
Добро въздействие върху мъжката полова система: Билката помага за поддържането на тази система в много добро състояние, като намалява възпалението и дразненето на уретрата, увеличава броя на сперматозоидите, подобрява вискозитета на спермата, охлажда и успокоява пикочо-половата система след полов акт. Действа като афродизиак.
Добро въздействие върху женската полова система: Поради противовъзпалителното и спазмолитичното си действие, билката Сладък корен може да повлияе добре на симптомите при ПМС, включително промени в настроението, чувствителност на гърдите, менструални спазми, гадене и подуване на корема. Облекчава периода на менопаузата, заради способността си да стимулира естественото производство на естрогени. Не случайно другото име на билката е женско биле.
Антиоксидантни свойства: Съдържащите се в билката липопротеини, които са с ниска плътност и са по-устойчиви на окисление, правят билката подходяща при борбата с натрупването на лош холестерол в артериите.
Успокояващо действие върху храносмилателната система: Билката Сладък корен се използва много успешно, когато е необходимо да се намали парещото усещане и дразнене в стомаха, причинено от киселини, има леко слабително действие, което я прави подходяща при лечение на стомашна или дуоденална язва, приложима е и при синдром на раздразненото дебело черво и язвен колит.
Успокояващо действие върху кожата: Сладкият корен е от полза при лечението на екзема, кожни обриви, псориазис, сърбеж и суха кожа. Може да намали симптомите при атопичен дерматит. Участва в състава на някои слънцезащитни продукти.
Антибактериални и антимикробни свойства: Те биха могли да попречат на растежа на бактериите в устната кухина, да намалят количеството на плаката и да се борят с лошия дъх. Билката поддържа зъбите и венците здрави и силни и ето защо тя често участва в състава на продукти за орална хигиена като паста за зъби и вода за уста.
Някои приложения на билката Сладък корен в Аюрведа
За подобрение и смазване на гласа: Стрък с дължина 2-3 см се дъвче, като сокът се поглъща бавно, за да се облекчи дрезгавостта на гласа. Рецепта с подобно действие е следната: ½ чаена лъжица от билката се смесва с масло или мед и се взима сутрин на празен стомах.
За тонизиране и подмладяване на мозъчната тъкан: 2 грама от билката на прах се смесва с половин чаша топло мляко. Приема се вечер преди лягане. Рецептата е посочена в древната аюрведична книга Чарака Самхита като една от най-добрите расаяни за мозъка.
За заздравяване на язви и гастрит: При тези състояния се предписва вътрешен прием на билката под формата на хербализирано гхии, което носи името Yashtimadhu Ghrita.
За облекчаване на главоболие, болки в раменете и гърба: Билката се смесва с копър, резене, сандалово дърво и гхии и се апликира външно на засегнатото място.
За по-добро протичане на Панчакарма (лечебни изчистващи процедури): Билката участва в състава на отвари, с които се извършват някои от основните процедури в Панчакарма като Вамана (лечебно повръщане) и Басти (лечебна клизма).
За намаляване на косопада: Прилага се под формата на олио, което е известно под името Yashtimadhu oil. Същото олио се прилага и за терапията Нася, която представлява вливане на хербализирани масла през носа.
За успокояване на възпалено гърло и при настинка: Прави се чай от билката, като се смесва с пресен джинджифил. За осем чаши са необходими 2 литра вода, ¼ чаша от билката Сладък корен, голямо парче пресен джинджифил с дължина около 1 пръст. Двете билки завират във водата, огънят се намалява и се оставя да къкри за 10 минути. Прецежда се и се пие докато състоянието се нормализира.
Противопоказания за прием на билката Сладък корен
&Не се препоръчва за бременни жени, тъй като може да предизвика спонтанен аборт или преждевременно раждане. Поради недостатъчните научни изследвания, не се препоръчва билката да се приема и по време на кърмене.
&Не е подходяща при диабет поради подчертано сладките си качества.
&Да не се приема от хора със сърдечни, чернодробни и бъбречни заболявания.
&Може да предизвика периферни отоци (задържане на течности), което се дължи на задържането на натрий и ускоряването на загубата на калий. Това може да доведе до високо кръвно налягане, което прави билката крайно неподходяща за прием от хора с установено такова.
&Дългосрочното приемане на билката в големи дози може да намали серумните нива на тестостерона и да причини блокиране на ензимите, необходими за синтеза му.
&Билката не е добре да се приема повече от две –три седмици, освен ако не е предписано друго от квалифициран медицински специалист.
Освен, че може да се използва в отвари и тинктури, да участва в състава на много сиропи, да се прилага върху рани смляна на прах, както и да се дъвчат сушените й корени директно, билката Сладък корен може да се срещне и във вид на бонбони. В България е разпространена като нарязан корен, стрита на прах, на капсули и като таблетки за дъвчене.
С любов,
Ако ти е станало любопитно и темите, свързани с Аюрведа и йога са ти интересни, можеш да се включиш в месечния абонамент за статии и новини за предстоящи събития, директно на твоя email.
Абонирай се