Шафранът – изтънчената подправка на Аюрведа

Шафранът и неговото приложение

Шафранът е най-скъпата екзотична подправка, която отдавна се слави със своите безценни качества. Нейният изтънчен вкус придава едно особено колоритно и ароматно присъствие на храната, до която се докосва. Неслучайно я наричат кралицата на подправките, тачена както от кулинарните ценители, така и от привържениците на природната медицина, заради многобройните й лечебни свойства. Нейният прекрасен цвят се носи не само от ястията и питиетата, в които участва, но с шафран се оцветяват и различни материи в текстилната индустрия. Използва се също така и в оцветяването на различни козметични и парфюмерийни продукти.

Шафранът представлява рядък вид лилав минзухар. Латинското му име е Crocus sativus, многогодишно растение от семейство Перуникови (Iridaceae). Всяко цветче има само три шафранови тичинки, които са източник на ценните съставки. Растението вирее в естествени условия в Югозападна Азия, а в Европа е култивиран за пръв път в района на Гърция. Характерни за него са горчивият вкус и миризмата на йодоформ или сено, които се дължат на химическите вещества пикрокроцин и шафранал. Също така съдържа каротеноидното багрило кроцин, което придава богатия златисто-червен цвят на близълцата му.

Добиването на шафрана е изключително трудоемко начинание, тъй като въпросните близълца се събират ръчно. За производството на 1 килограм сух шафран са необходими 160 000 – 200 000 цветчета. Ето откъде идва и високата му цена. Цената за килограм започва от 500 и може да достигне до 9 000 евро, като това зависи от качеството и сорта на шафрана. Много често може да се сбърка истинския с фалшивия му вариант. Ако го поставим в топла вода, фалшивият шафран веднага ще започне да я оцветява, докато на истинския ще му трябват поне 15 минути, за да започне да разтваря цвета си във водата.

Шафранът трябва да се съхранява в стъклени, плътно затворени контейнери, далеч от източници на топлина, влага и светлина. Ако се съхранява внимателно, шафранът може да запази силата си, аромата и оцветяващите си свойства в продължение на три години. По-добре е да се закупува под формата на близълца, защото така запазва качествата си по-дълго време. Съществува и под формата на прах, но тя не е толкова силна, а и освен това по-лесно може да бъде допълнена с имитации.

Шафранът има особено място в аюрведичната медицина и кулинария, защото балансира и трите доши Вата, Питта и Кафа. Разглежда се като растение с горчив, стипчив и сладък вкус, охлаждащо действие и сладък послевкус. Има сатвична природа, носеща благост, хармония, светлина. Шафранът има ободряващи и подхранващи качества и има добро лечебно действие върху кръвта, сърцето и репродуктивната система. Този силен афинитет към кръвта го прави полезен при анемия, тъй като повишава нивата на хемоглобина. Подходящ е и при състояния на нарушено кръвообращение като стенокардия. Пречиства кръвта, полезен е при дисменореа, детоксикира черния дроб. Финият подхранващ ефект на шафрана може да достигне до нервната и репродуктивната тъкан, което го прави особено полезен при слабост, дегенеративни заболявания, ниско либидо и импотентност. Също така шафранът има способността да засилва ефекта от приема на други добавки и вещества. Има афинитет към сърцето и помага в развитието на състрадание и любов.

 

Ползи за здравето от употребата на шафран

&Отличен белодробен тоник, подобрява дихателната функция, действа отхрачващо. Подходящ е при магарешка кашлица, астма, настинка, болки и възпаления в гърлото.

&Кардио тоник. Защитава сърцето и има антиатеросклеротичен ефект, понижава холестерола в кръвта и нормализира кръвното налягане.

&Мощен чернодробен тоник и силно газогонно средство. Подобрява храносмилането и увеличава апетита, подобрява състоянието при стомашни разстройства, повръщане, диария, висока киселинност.

&Отличен тоник на женската полова система. Облекчава симптомите при предменструален синдром, дисменорея, аменореа.

&Успокоително действие върху нервната система. Помага при безсъние. Действа антидепресивно. Разтворен в чай или мляко, шафранът има способността да подобрява настроението и да носи чувство на благост и щастие.

&Действа като афродизиак. Повишава мъжката потентност, повишава либидото, подобрява еректилната функция и качеството на спермата.

&Разкрасяващо кожата действие. Използва се при акне, суха кожа, петна, тъмни кръгове около очите, подобрява тена.

&Подобрява зрението.

&Намалява възпаленията в устната кухина и венците.

&Прекрасно средство за расаяна (подмладяване) на тялото. Подобрява имунитета и повишава нивото на енергия. Повече за расаяна, чети тук.

 

Кулинарно приложение на шафрана

Шафранът има широко приложение в аюрведичната кухня. Използва се предимно в десерти, ястия с ориз и чайове. Шафранът трябва да бъде накиснат във вода или топло мляко преди да бъде използван, за да може да освободи най-добрия си вкус. Да не се използва дървен съд за накисването му, нито дървена лъжица за разбъркването му с други съставки, тъй като дървото има способността лесно да абсорбира аромата на шафрана. Най-лесно и бързо шафрана може да се консумира като се направи запарка от 2-3 близълца в чаша гореща вода, да се подслади с мед, дори и да се добави малко горещо мляко. Съществуват безкрайно много рецепти за ястия с шафран. Рецепта за любим десерт може да погледнеш тук.

Домашни лекове с шафран

За стимулиране растежа на косата при косопад – 1 чаена лъжичка шафран на прах се смесват с 1 супена лъжица сладък корен. Варят се в 250 грама мляко за около 15 минути на слаб огън и се запарват за още толкова. Охладената течност се втрива в скалпа. Престоява 30 минути и се изплаква с хладка вода.

За облекчаване на болките при мигрена – нася (капки масло в ноздрите). Приготвя се смес от 1 щипка шафран на прах и 1 чаена лъжичка разтопено гхии. Прави се хубав масаж на скалпа със сусамово масло или маслото маха нараяна. След това се слага горещ компрес на лицето за 5-10 минути и чак тогава се поставят по 2 капки шафраново гхии в ноздрите. Остава се в покой за около 20 минути. Душ може да се вземе сред това. Тази терапия е добре да продължи две седмици. Възможно да се предизвика изтичането на секрети от ноздрите.

За намаляване на болката и кървенето по време на тежка менструация – шафранът има и антиспазмолитично действие и може да се отрази доста благотворно при това състояние. 1 близълце шафран се смесва с 1 чаена лъжичка мед и се приема на празен стомах два пъти на ден докато трае кървенето. Ако обичайно менструацията е много тежка и болезнена, може да се започне с приема на мед и шафран 3 дни преди настъпването й.

За успокояване на нервната система при безсъние – 1 щипка шафран, разтворен в топло мляко, завира за няколко минути заедно с куркума, индийско орехче, канела. За подсладител могат да се използват фурми или кафява захар. Изпива се непосредствено преди лягане. Пълната рецепта тук.

 

Козметична употреба на шафрана

&3-4 близълца шафран се накисват за два часа в кафяна чаша топло мляко. С нежни масажни движения млякото се втрива в кожата на лицето и деколтето и се оставя да престои за около 20-30 минути. Изплаква се с хладка вода. Добре е да се прави веднъж седмично за постигане по-добри резултати. Тази маска избистря тена и придава свеж вид на кожата.

&1 чаена лъжичка сандалово дърво на прах се смесва с 3 супени лъжици топло мляко, в което предварително са накиснати 3-4 близълца шафран. Съставките се разбъркват добре и се правят на паста. Нанася се върху чисто лице с леки масажни движения. Оставя се да изсъхне върху лицето за около 20 минути и след това се изплаква с хладка вода. Тази маска изчиства тена и премахва тъмните кръгове под очите.

&В топла вода се накисват 10 близълца шафран заедно с 4 до 5 бадема и се оставят за една нощ. На сутринта се пасират и на чисто лице се поставят като маска. Оставя се докато изсъхне и накрая се изплаква с хладка вода. Маската придава еластичност и свежест на кожата на лицето.

&1 чаена лъжичка шафран на прах се смесва с 4 супени лъжици кисело мляко и сока от един лимон. Прави се на каша, ако е необходимо се добавя малко топла вода и се разбърква добре. Нанася се на чисто лице и деколте. Изчаква се да изсъхне. Изплаква се с топла вода. Може да се приложи два пъти седмично. Резултатът е гладка и сияйна кожа.

С любов,

&&&



Ако ти е станало любопитно и темите, свързани с Аюрведа и йога са ти интересни, можеш да се включиш в месечния абонамент за статии и новини за предстоящи събития, директно на твоя email.

Абонирай се
февруари 4, 2017|Аюрведично хранене|