Как Аюрведа разглежда качествата на шоколада и подходящ ли е за всички?
Истинският, ароматен, вкусен и зашеметяващ аромат на шоколада е онова вълшебство за сетивата, на което никой не може да устои. Тъмният му омагьосващ цвят, миризмата му и плътната му текстура са само част от нещата, които го правят любимата ми гореща напитка през студените зимни дни. Няма по-подходящ момент от годината от този, в който да се насладим на това удивително питие. За шоколада, неговата история и качества много се е писало. За да те въведа в темата и аз ще ти разкажа малко за това.
Какаовите зърна произхождат от тропическите гори на Централна и Южна Америка. Древните маи, обитавали днешно Мексико и Централна Америка, са първите хора, които започнали да приготвят шоколад. Те смесвали стрити зърна какао с различни подправки и произвеждали ароматна пенлива напитка. Какаото било не само част от тяхната култура на хранене, но играело важна роля в техния религиозен и социален живот. Жреците използвали какаото при жертвоприношения и по време на свещени церемонии и ритуали.
Съвременните нутриционисти препоръчват консумирането на чист черен шоколад, поради безценните му качества и ползи за здравето, стига да не е обработен твърде много и примесен със захар, мляко, соя и други добавки. Ето защо напоследък голяма популярност придобиха суровите шоколадови изделия, които всеки привърженик на шоколада може да си приготви в домашни условия.
От ползите от шоколада за здравето най-често се цитира тази, свързана с високото съдържание на антиоксиданти в какаовите зърна. Това се дължи на флавоноидите, които са естествени съединения, неутрализиращи свободните радикали в тялото. Черният шоколад също така понижава кръвното налягане, намалява лошия холестерол, действа като естествен антидепресант поради съдържанието на серотонин. Консумацията му стимулира производството на ендорфини, които създават чувство на щастие и удоволствие. Шоколадът също така се слави и с качествата си на афродизиак.
Не на последно място към добрите страни на шоколада се прикрепят и тези, свързани с високото му съдържание на минералите магнезий, калий, мед и желязо. Твърди се, че какаото е по-богато на магнезий, отколкото всяко друго растение. Магнезият е важен минерал, който помага за регулирането на храносмилателната, нервната и сърдечно-съдовата системи. Медта и калият предпазват от сърдечни заболявания, включително и от инфаркт, а желязото е важен показател при анемия.
Аюрведа не отрича всички тези ползи за здравето от консумирането на какао, но тя има друга призма, през която разглежда и оценява качествата на всяка една билка, храна и растение. Какаото, като растение и хранителен продукт, се причислява към тези с горчив вкус, охлаждащо действие и лют послевкус. Горчивото е един от шестте вкуса, изучавани от тази древна медицина, заедно със сладкото, киселото, соленото, стипчивото и лютото. Всеки един от тях има много конкретно действие в организма. Горчивото охлажда, увеличава сухотата в тялото, действа противовъзпалително и има пречистващо действие.
От гледна точка на трите доши – Вата, Питта и Кафа, горчивият вкус е подходящ само за последните две. За Вата типовете, които и без това носят в себе си доста сухота и студенина, горчивото ще увеличи тези им качества. В този смисъл консумирането на твърде много шоколад ще увеличи Вата и ще я дисбалансира. Този неблагоприятен ефект от шоколада леко би се смекчил, ако към него се добавят естествени подсладители (например фурми), както и краве мляко или гхии, за да се противодейства на сухотата. Вата има и още един много характерен белег, а именно сензитивната им нервна система, която би реагирала твърде негативно от редовното приемане на шоколад.
За Питта типовете, чиято природа е гореща и леко мазна, горчивият вкус на шоколада е подходящ, но имайки предвид стимулиращата му природа, може да предизвика избухливост, гняв, раздразнителност при тези типове. За Кафа, която се асоциира с наднормено тегло, задръствания, оттоци, задържане на течности, горчивината на шоколада може да се окаже доста подходяща заради изсушаващия му ефект. Друга характеристика на Кафа е нейната мудност, липса на желание за активност и инертност. Чистият шоколад може да бъде добър източник за стимулация на тялото и ума за тези типове, с уговорката да не се добавят никакви подсладители или мазнини, тъй като те ще влошат качествата на Кафа.
Друга много важна характеристика, която използва Аюрведа за оценка на даден продукт, е гуната, към която се причислява – сатва, раджас и тамас. Най-благоприятна за здравето и спокойствието на ума е сатва гуна, тъй като тя носи светлина, яснота, благост. Раджас е активна, агресивна, действена, а тамас е мрака, тъмнината и инерцията. Какаото се счита за раджастично и от време на време е добре да се употребава, за да внесе повече активност, но когато се консумира много често и по много, може да допринесе за хронично възбуден ум, какъвто всъщност е умът на съвременния човек.
Суха смес за горещ шоколад
Продукти:
2 чаши сурово какао на прах
1 чаша кокосова захар
1/2 чаша канела на прах
1/4 чаша джинджифил на прах
1/4 чаша кардамон на прах
1 супена лъжица карамфил на прах
1 чаена лъжица индийско орехче на прах
Приготвяне:
В добре подсушена купа смесваме всички съставки до пълното им хомогенизиране. Поставяме ги за съхранение в стъклен буркан. Когато искаме да си приготвим горещ шоколад, кипваме 2 чаши краве мляко или друго по избор, добавяме 1-2 супени лъжици от сухата смес, разбъркваме добре и подслаждаме с някой любим подсладител – кафява захар, кокосова захар, кленов сироп, мед. Същата тази смес може да приготвим в по-голямо количество, да я поставим в по-малки красиви бурканчета и да я подарим на нашите любими хора за следващата Коледа. Но все пак, не бива да прекаляваме с употребата на шоколада, колкото и прекрасен да е неговия вкус и аромат.
Други рецепти за горещ шоколад, съобразени с дошите може да видиш тук.
С любов,
&&&
Ако ти е станало любопитно и темите, свързани с Аюрведа и йога са ти интересни, можеш да се включиш в месечния абонамент за статии и новини за предстоящи събития, директно на твоя email.
Абонирай се